Vyřešení konfliktu na Ukrajině může být to jediné, co letos zachrání akciový trh

Těžký start akciového trhu do roku 2022 nevěstí nic dobrého pro zbytek roku. Trend nadále zůstává negativní, uvedla společnost DataTrek Research.

Těžký start akciového trhu do roku 2022 nevěstí nic dobrého pro zbytek roku. Trend nadále zůstává negativní, uvedla společnost DataTrek Research.

Index S&P 500 se od začátku roku propadl o více než 16 %, zatímco Nasdaq 100 vstoupil do medvědího trhu a za stejné období klesl o 25 %. Značný výprodej v kombinaci se starým příslovím z Wall Street „prodat v květnu a odejít“ naznačuje, že by akcie mohly v letních měsících nadále klesat.

"Historie říká, že ztrátové roky pro S&P obvykle začínají klesající sekvencí leden-květen jako letos - pokles v průměru o 5,8 % - a po nich následuje další průměrný pokles o 9,3 % během příštích 5 měsíců," řekla spoluzakladatelka DataTrek Jessica Rabeová. .

A pokud S&P 500 vstoupí do podzimních měsíců tak v oslabujícím trendu jako dnes, bude podle DataTrek malá šance, že se mu podaří vrátit všechny své ztráty za poslední dva měsíce roku. Tedy pokud geopolitická událost v kombinaci s podmínkami nepovede investory k nákupu rizikových aktiv.

Je důležité poznamenat, že nejlepší zotavení akciových trhů během posledních dvou měsíců roku nastaly po obdobích geopolitických otřesů: 1962 (+11,6 %, po skončení kubánské raketové krize), 1990 (+8,6 %, po Irácké invazi do Kuvajtu) a 2001 (+8,3 %, po 11. září),“ řekl Rabeová.

To znamená, že jedním velkým katalyzátorem, který by mohl zvrátit většinu, ne-li všechny ztráty akciového trhu do konce roku 2022, je vyřešení války na Ukrajině, řekl Rabe. 

Pokud však konflikt nedospěje k nějakému vyřešení, investiční strategie „prodat v květnu a odejít“ se pravděpodobně v roce 2022 ukáže jako úspěšná vzhledem k již tak slabé výkonnosti akcií, uvádí DataTrek.

Zdroje: insider.com, unsplash.com

Nejnovější články