Na Wall Street panuje shoda, že hospodářský růst USA se brzy pravděpodobně změní na záporný, protože Federální rezervní systém zvýší úrokové sazby, aby zmírnil prudce rostoucí inflaci.
Ruská invaze na Ukrajinu způsobila prudký nárůst cen energií, což zvýšilo inflaci a ještě více ztížilo práci Fedu.
Recese je tradičně definována jako dvě čtvrtletí poklesu hrubého domácího produktu. Není třeba dodávat, že to není dobré pro společnosti ani pro ceny jejich akcií. Index S&P 500 se letos propadl, částečně kvůli obavám o růst.
Přes všechnu zkázu a sklíčenost se však najde dost těch, kteří o recesi pochybují a tvrdí, že americká ekonomika je stále silná.
Jedním z nich je Michael Skordeles - hlavní americký makro stratég ve společnosti Truist Advisory Services, která je součástí banky s 66 miliardami dolarů.
"Neříkáme, že se rizika nezvýšila," řekl. "Všechny podmínky byly velmi příznivé a nyní se staly méně příznivými. Ale to neznamená, že se jedná o recesi."
Skordeles uvedl, že Američané disponují velkým množstvím hotovosti, z velké části díky pandemickým stimulům. Společnost Truist odhaduje, že spotřebitelé od začátku epidemie koronaviru nashromáždili úspory a vklady ve výši 4,7 bilionu dolarů.
Skordeles však uvedl, že 1,2 bilionu dolarů z této částky pochází z období od května 2021, kdy stimulační opatření většinou skončila, a to především v důsledku růstu mezd.
Silný trh práce - nezaměstnanost v dubnu činila 3,6 %, což je téměř nejnižší hodnota od 50. let minulého století - podle Skordelese přispívá k růstu mezd a příjmů. A ačkoli to působí inflačně, znamená to také, že výdaje se pravděpodobně udrží.
Podle stratéga Truistu však máme dobré zprávy i o inflaci. Prudký nárůst výdajů za zboží během pandemie zatížil dodavatelské řetězce a přispěl k prudkému růstu cen.
Nyní se však ukazuje, že se výdaje na služby vracejí zpět, například v souvislosti s tím, jak se život po pandemii postupně vrací do normálu. To by podle Skordelese mělo pomoci zmírnit inflační tlaky.
Maloobchodní tržby vzrostly v dubnu o 6,7 % ve srovnání s předchozím rokem, ale výdaje za stravovací služby, jako jsou restaurace a restaurační zařízení, vzrostly o 19,8 %.
Jádrem předpovědí většiny ekonomů ohledně recese je Fed. V očích mnoha analytiků bude muset centrální banka zvýšit úrokové sazby tak vysoko, aby zadusila inflaci, která vykolejí ekonomiku.
Podle Skordelese by však nedávné zpomalení růstu, které bylo zaznamenáno v USA i jinde - mimo jiné v důsledku rostoucích nákladů na energie a nejistoty - mohlo být ve střednědobém horizontu pro ekonomiku celkově příznivé. V kombinaci s přesunem výdajů do služeb to pravděpodobně bude znamenat, že Fed bude zvyšovat sazby méně tvrdě, než mnozí očekávají.
Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com