Warren Buffett říká, že toto je "největší chyba", kterou lidé dělají se svými penězi

Warren Buffett, nechvalně proslulý 91letý věštec z Omahy, má majetek v hodnotě zhruba 100 miliard dolarů - a je zřejmé, že by mohl utrácet lehkomyslně.

Warren Buffett, nechvalně proslulý 91letý věštec z Omahy, má majetek v hodnotě zhruba 100 miliard dolarů - a je zřejmé, že by mohl utrácet lehkomyslně. Buffett je však proslulý svým chováním (nezapomeňte, že se často stravuje v McDonald's) a důrazem na vytváření finančního zabezpečení.

Možná si říkáte - proč spořit právě teď, v době vysoké inflace? Profesionálové však tvrdí, že i nyní je klíčové mít úspory. Vodítkem je, že budete potřebovat zhruba 3-12 měsíců nezbytných výdajů někde na bezpečném místě, jako je spořicí účet s vysokým výnosem. Potřebujete trochu inspirace, jak to udělat? Zde je několik nejznámějších Buffettových citátů o spoření.

V projevu k vysokoškolským studentům Buffett poznamenal, že "největší chybou" je "nenaučit se správně spořit". Poznamenal také, že "většina chování je zvyklá" a že "se říká, že okovy zvyku jsou příliš lehké, než abychom je pocítili, dokud nejsou příliš těžké, než abychom je přetrhli."

Jeden ze způsobů, jak toho snadno dosáhnout? Zautomatizujte si ho. Je to rada, kterou jste pravděpodobně slyšeli už tisíckrát, ale to neznamená, že je méně účinná. Nastavte si automatické převody přímo z výplaty brzy po jejím obdržení na spořicí a penzijní účty v pravidelných intervalech. Tímto způsobem se těchto peněz sami nikdy nedotknete; jdou rovnou na spoření. Pak se každý rok, pokud to jde, snažte své úspory navýšit (mnoho lidí využívá začátek roku k tomu, aby si udělali revizi svých financí a něco takového udělali).

V dopise akcionářům Berkshire Hathaway z roku 2008 Buffett uvedl: "Cena je to, co zaplatíte, hodnota je to, co dostanete." Abyste nepřišli o peníze v důsledku zaplacení ceny, která neodpovídá hodnotě, Buffett navrhuje, že můžete ušetřit nákupem zlevněných položek. "Ať už mluvíme o ponožkách nebo o akciích, rád kupuji kvalitní zboží, když je zlevněné," řekl Buffett.

V zásadě platí, že v první řadě šetřete, a jakmile si naspoříte co nejvíce, můžete si dovolit utrácet. Buffett je zase zastáncem utrácení v hotovosti. "Mám kartu American Express, kterou jsem dostal v roce 1964," řekl pro Yahoo Finance. "Ale v 98 % případů platím hotově."

Zdroje: marketwatch.com, Unsplash.com

Nejnovější články