Autor: Adam Spáčil

Warren Buffett výrazně zvyšuje sázku na Chevron, který nyní patří mezi čtyři největší pozice Berkshire

Berkshire Hathaway během prvního čtvrtletí výrazně zvýšila svou sázku na Chevron, čímž se tato energetická akcie stala čtvrtou největší akciovou účastí konglomerátu.

Berkshire Hathaway během prvního čtvrtletí výrazně zvýšila svou sázku na Chevron, čímž se tato energetická akcie stala čtvrtou největší akciovou účastí konglomerátu.

Podle sobotního hlášení společnosti za první čtvrtletí měla investice "věštce z Omahy" do Chevronu na konci března hodnotu 25,9 miliardy dolarů, což je velký skok oproti hodnotě 4,5 miliardy dolarů na konci roku 2021.

Akcie Chevronu letos vzrostly o více než 30 % díky rostoucím cenám ropy, ale pozice Berkshire se díky Buffettovým nákupům zvýšila pětkrát.

Energetika je letos výrazným vítězem - energetický sektor indexu S&P 500 vzrostl o 35 % ve srovnání s 13% ztrátou širšího benchmarku.

Mnohé ropné a plynárenské společnosti jsou také dobrými generátory příjmů a nabízejí atraktivní dividendy. Dividendový výnos v energetickém sektoru činí 4,7 %, zatímco v indexu S&P 500 je to 1,5 %. Společnost Chevron vyplácí dividendu ve výši 3,6 %.

Chevron není jedinou Buffettovou oblíbenou energetickou akcií. Minulý měsíc nakoupil v rámci dalších investic kmenové akcie společnosti Occidental Petroleum v hodnotě 7 miliard dolarů.

"Spolu s 10 miliardami dolarů v prioritních akciích OXY činí sázka Berkshire na ropný sektor více než 40 miliard dolarů," řekl James Shanahan, analytik Berkshire ve společnosti Edward Jones.

Největší podíl Berkshire stále drží společnost Apple, jejíž hodnota na konci prvního čtvrtletí činila 159 miliard dolarů. Dalšími dvěma velkými podíly byly Bank of America a American Express v hodnotě 42,6 miliardy, respektive 28,4 miliardy dolarů.

Významná sázka na Chevron by mohla naznačovat, že Berkshire Occidental nekoupí i přes nedávný skok ve vlastnictví.

"Říká to, že energetika je pro Warrena nejatraktivnějším místem na trhu a že OXY nepřevezme do soukromých rukou," řekl Cole Smead, prezident a portfolio manažer společnosti Smead Capital Management.

Buffett poprvé koupil společnost Chevron ve třetím čtvrtletí roku 2020. Na základě pohybu cen akcií v dubnu se společnost Chevron mohla posunout na třetí největší pozici nad American Express v závislosti na tom, zda Buffett během měsíce nějaké akcie koupil nebo prodal.

Zdroje: cnbc.com, Unsplash.com

Nejnovější články