Recenze XTB: Je XTB nejlepší broker pro investice do akcií? (2021)

XTB Recenze |Jaká je má zkušenost s XTB po roku používání? V této recenzi se podíváme na to pro jakého investora je XTB vhodné a podíváme se taky na klady a zápory.

XTB je společnost, u které můžete obchodovat jak akcie tak i ETF, CFD a Forex. V této recenzi se podíváme na to pro jakého investora je XTB vhodné a podíváme se taky na klady a zápory. Recenze je napsána jako hodnocení XTB z hlediska investic do akcií.

XTB poskytuje uživatelům webovou a mobilní aplikaci, kterou si můžete bez rizika otestovat díky bezplatnému demo účtu. Platformu XTB hodnotím pozitivně. Nabízí vám přehledné grafy s možností přidávání různých ukazatelů technické analýzy. Proces nákupu a prodeje akcií je velice jednoduchý a zvládne to každý.

Velkou výhodou pro české uživatele je podpora češtiny a registrace brokera u ČNB. XTB je na trhu již od roku 2002 a eviduje bezmála 300 000 uživatelů. Několik let se zdálo, že XTB zaostává za konkurencí. V poslední době, ale firma zavedla spoustu nových funkcí a snížila poplatky.

Jaké akcie na XTB nakoupíme?

Osobně jsem byl příjemně překvapen výběrem akcií, které na XTB najdeme. Oproti konkurenci jako je například eToro najdeme na XTB mnohem více akcií. Co se týče amerických trhů, tak jak XTB, tak i eToro obsahují většinu velkých společností. U těch menších, je ale větší pravděpodobnost, že je najdete na XTB, než na eToro.

Kromě amerických trhů můžete přes XTB investovat také do Českých akcií (Například: Čez, Moneta, Avast …).

Dále na XTB můžeme najít akcie z anglické a německé burzy. Všechny dostupné tituly najdete na stránkách XTB.

Výhody Nevýhody
V češtině Danění dividend
Fyzické akcie bez poplatků Struktura společnosti
Nízké spready
Možnost 3 měnových účtů
Dobrá zákaznická podpora v češtině
Demo účet zdarma
Obchodovaná na burze

Celkové hodnocení brokera 92%

U 77 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Jaké platíme poplatky u XTB?

U XTB platíme nulové poplatky za nákup a prodej akcií pokud nepřekročíme objem 100 000 eur měsíčně. XTB má výhodu oproti ostatním brokerům, které nabízejí podobné služby v nižších spreadech. Spread je rozdíl mezi cenou, kterou za akcii zaplatíme a tržní cenou akcie. Zjednodušeně řečeno, je to takový skrytý poplatek, který je ale velmi malý. Řádově se pohybuje někde okolo půl dolaru na každých 1000 dolarů co zainvestujeme. V porovnání s eToro je tedy tento poplatek nižší.

Největší výhoda XTB?

XTB je veřejně obchodovaná společnost. To znamená, že každý kvartál (4x do roka) musí XTB zveřejnit výsledky jejich hospodaření. Pro nás je to možnost podívat se jak je firma “zdravá”. Přeci jen bychom se asi necítili bezpečně kdybychom svěřili peníze firmě, která je zadlužená a prodělává? Naštěstí u XTB tomu tak není. Firma má velmi nízké dluhy a jedná se o profitabilní společnost. Společnost by bez problému dokázala splatit všechny dluhy jen ze zisků z jednoho kvartálu. Jedná se tedy o velmi konzervativně financovanou společnost u které neočekávám žádné finanční problémy a už vůbec ne bankrot. Je totiž velmi těžké zkrachovat když nemáte žádný dluh a jste výděleční.

U eToro a ostatních podobných brokerů nemáme možnost vidět hospodaření. Firmy jsou totiž privátní, tím pádem nemají povinnost zveřejňovat výsledky hospodářství. Zdroje říkají, že eToro je profitabilní firma a osobně si to také myslím, nicméně jedná se spíše o neověřené informace. U XTB to máme černé na bílém.

Vlastníte reálně akcie?

Při investování do akcií u XTB Vám akcie spravuje dceřiná společnost XTB. Tato společnost je vedena jako vlastník akcie a vy máte smlouvu s touto společností o tom, že Vám ji uschovává a nemůže využít Vaše akcie například k splacení dluhu (kdyby společnost zkrachovala). V případě potřeby Vám XTB za poplatek může vystavit doklad o vlastnění daných akcií (například pokud byste se chtěli účastnit valné hromady).

To mě přivádí k největšímu problému XTB. Nemožnost danit dividendy obdržené z USA 15% daní. U eTora stejně jako u XTB a dalších podobných brokerů se daní tyto dividendy 30%. Což je velká nevýhoda především pro dividendové investory. Já osobně to řeším tak, že mám účet u více brokerů a akcie, které vyplácejí dividendy na etoro nemám.

Pokud z nějakého důvodu chcete být uvedeni jako vlastník akcie doporučil bych platformu DEGIRO, kterou také využívám. U DEGIRO daníte dividendy z USA 15%.

Celkové hodnocení brokera 90%

Podrobná video recenze XTB

Podrobnou recenzi brokera XTB najdete také na mém youtube kanálu. Osobně považuji brokera XTB za velmi dobrého a rozhodl jsem se založit si u něj účet. Nevidím důvod proč nediverzifikovat své prostředky k více brokerům. Navíc poplatky za nákup a prodej akcií jsou u XTB o kousek nižší než u eToro.

Celkové hodnocení brokera 92%

U 77 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Často kladené dotazy k XTB

Je XTB podvod?

Není. XTB je na trhu opravdu dlouho. Jedná se navíc o veřejně obchodovanou společnost. Jinými slovy můžete se podívat na finanční stránku firmy (které je velmi dobrá). Broker má navíc licenci ČNB a kanceláře jak v Česku tak i na Slovensku.

Jaké jsou mé zkušenosti s XTB?

Všeobecně bych brokera hodnotil pozitivně. Pokud chcete platit minimální poplatky může být XTB dobrou volbou. Broker má ale také několik nedostatků, které by chtěli odstranit (danění dividend a další).

Jak hodnotím platformu XTB?

Můj osobní názor je, že platforma je pro mě pouhý nástroj pro zadání pokynů k nákupu a prodeji akcií. Pokud to máte stejně tak je platforma XTB naprosto dostačující. Spousta lidí si platformu XTB chválí především i díky možnostem provádění technické analýzy a dalších funkcí. V komunitě je platforma XTB hodnocena jako jedna z nejlepších (možná i ta vůbec nejlepší).

Nejnovější články