Autor: Adam Spáčil

Zákazníci bank, na které se vztahují ruské sankce, nemohou používat Apple Pay nebo Google Pay

Karty vydané několika ruskými bankami, které byly postiženy sankcemi, nelze používat v Apple Pay a Google Pay, uvedla v pátek ruská centrální banka.

Karty vydané několika ruskými bankami, které byly postiženy sankcemi, nelze používat v Apple Pay a Google Pay, uvedla v pátek ruská centrální banka.

Mezi tyto banky patří VTB Group, Sovcombank, Novikombank, Promsvyazbank a Otkritie.

Klienti těchto bank nebudou moci používat své karty v zahraničí ani provádět online platby společnostem registrovaným v zemích, na které byly uvaleny sankce, uvedla centrální banka.

Řada zemí zavedla počátkem tohoto týdne finanční sankce proti Rusku poté, co Rusko rozmístilo své jednotky ve dvou separatistických oblastech Ukrajiny. Sankce byly zpřísněny poté, co Moskva ve čtvrtek nařídila invazi na Ukrajinu, kterou ruský prezident Vladimir Putin označil za akt sebeobrany proti expanzi NATO do východní Evropy.

Vlády Spojeného království, USA, Evropské unie a Austrálie jsou mezi těmi, které zmrazují aktiva ruských bank držených v zahraničí, mezi něž patří také Sberbank, General Bank, IS Bank, Rossiya a Black Sea Bank.

"Všechna jejich aktiva v Americe budou zmrazena," řekl ve čtvrtek americký prezident Joe Biden.

Deník Wall Street Journal uvedl, že lidé v Rusku stojí fronty u bankomatů, aby si vyzvedli americké dolary, protože se obávají, že hodnota ruského rublu bude i nadále klesat, a televize MSNBC informovala, že v některých bankách v Moskvě docházejí americké dolary. Hromadné výběry vedly k obavám z hromadného vybírání dolarů, které by mohlo způsobit, že bankám bude chybět kapitál potřebný k poskytování úvěrů a financování.

Centrální banka oznámila, že dotčené bankovní karty budou nadále fungovat pro standardní kontaktní a bezkontaktní platby v celé zemi bez omezení. Klienti mají v těchto bankách kdykoli přístup ke svým prostředkům, uvedla centrální banka.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články