Zakladatel Amazonu Jeff Bezos staví „vesmírný hotel pro bohaté“

Jeff Bezos a jeho vesmírná společnost Blue Origin plánují v tomto desetiletí zprovoznit vlastní vesmírnou stanici Orbital Reef. Má sloužit bohatým turistům i výzkumníkům.

Jeff Bezos a jeho vesmírná společnost Blue Origin plánují v tomto desetiletí zprovoznit vlastní vesmírnou stanici Orbital Reef. Má sloužit bohatým turistům i výzkumníkům.

Vesmírná společnost Blue Origin zakladatele Amazonu a druhého nejbohatšího člověka planety Jeffa Bezose zveřejnila plány na vybudování vlastní vesmírné stanice Orbital Reef (Orbitální útes). Vesmírný komplex má být podle tiskové zprávy uveden do provozu v letech 2025 až 2030. Nabídne ubytování až deseti lidem.

Kromě „vesmírného hotelu“ bude mít stanice podle Jeffa Bezose také zázemí pro výzkumníky. „Uživateli Orbital Reef mohou být vedle cestovních kanceláří i vesmírné agentury,“ uvádí se v tiskové zprávě Blue Origin.

Jeff Bezos, který se vzdal pozice generálního ředitele Amazonu, se snaží realizovat svou vizi „života a práce ve vesmíru“. Aby Blue Origin dosáhl svého cíle, spolupracuje i s výrobcem letadel Boeing, který se bude podílet na provozu stanice a na vývoji kosmické lodi nazvané Starliner.

„Je to pro nás vzrušující, protože tento projekt neduplikuje nesmírně úspěšnou dosluhující Mezinárodní vesmírnou stanici ISS, ale komerčně jde o krok dál,“ řekl John Mulholland, viceprezident Boeingu a programový manažer pro Mezinárodní vesmírnou stanici ISS.

K přepravě movitých vesmírných turistů a jejich zavazadel bude sloužit vlastní vesmírná loď Dream Chaser. Stále ale není jasné, jak nákladná bude výroba a provoz orbitální stanice. Viceprezident Blue Origin Brent Sherwood řekl, že jeho tým neposkytne žádné údaje o ceně, protože jde o citlivé obchodní informace.

K privatizaci a konkurenci ve vesmírném prostoru přispívají i partnerské programy s americkou vesmírnou agenturou NASA , která nedávno oznámila, že má v úmyslu dosluhující Mezinárodní vesmírnou stanici ISS do konce tohoto desetiletí uzavřít.

NASA se ale dnes zaměřuje hlavně na program Artemis. Ambiciózní plán na vytvoření dlouhodobé lidské přítomnosti na Měsíci. Agentura má v úmyslu vyslat lidi na Měsíc poprvé už v roce 2024 a doufá, že projekt nakonec poslouží jako odrazový můstek k budoucímu průzkumu Marsu. 

Soukromé společnosti, včetně Blue Origin, zoufale bojovaly o partnerství v této prestižní misi. Bezosova firma ale tentokrát neuspěla a NASA dala přednost společnosti SpaceX, kterou vlastní šéf Tesly a dnes i nejbohatší člověk planety Elon Musk.

Konkurence ve vesmírném prostoru začíná být tvrdá. Vedle Blue Origin chce bojovat o peníze bohatých turistů i SpaceX Elona Muska. Vlastní vesmírné stanice chystají i ​​další společnosti – Nanoracks, Voyager Space a Lockheed Martin. Lze tedy čekat, že na orbitě bude za pár let ještě horko.

Zdroj: orbitalreef.com, cnn.com, unsplash

Nejnovější články