Autor: Adam Spáčil

Západní banky, které stále působí v Rusku, se podle zprávy chystají přijít o 10 miliard dolarů, protože se ze země stahují

Západní banky, které v Rusku stále působí, by mohly přijít o obrovské částky, protože se připravují na odchod ze země.

Západní banky, které v Rusku stále působí, by mohly přijít o obrovské částky, protože se připravují na odchod ze země.

Jako první o tom informoval deník Financial Times.

Podle některých výpočtů FT si banky, které plánují uzavřít své ruské operace a které mají v Rusku dohromady expozici ve výši 86 miliard dolarů, odkládají více než 10 miliard dolarů na očekávané ztráty.

Děje se tak v době mezinárodních sankcí, které nutí podniky a banky ukončit činnost v Rusku kvůli jeho invazi na Ukrajinu.

Mezi banky, které v Rusku stále působí, patří italská banka UniCredit, která si vyčlenila 1,3 miliardy dolarů (1,3 miliardy eur), protože by mohla čelit ztrátě ve výši 5,5 miliardy dolarů (5,3 miliardy eur). FT uvedl, že UniCredit podniká již 17 let, má 4 000 zaměstnanců a 2 miliony ruských zákazníků.

Dvě francouzské banky, Société Générale a Crédit Agricole, vyčlenily 591 milionů dolarů (561 milionů eur), respektive 410 milionů dolarů (389 milionů eur). Société Générale minulý měsíc oznámila prodej celého svého podílu v Rosbank investiční společnosti založené Vladimirem Potaninem.

Rakouská banka Raiffeisen oznámila, že má v Rusku 4,2 milionu klientů a 9 400 zaměstnanců. Noviny uvedly, že banka vyčlenila 24 milionů dolarů (22,9 milionu eur).

Největší ztrátě ze všech bank by mohla čelit americká Citigroup, která zveřejnila největší přímou expozici vůči Rusku s potenciálními ztrátami až 3 miliardy liber, uvedl FT. Minulý měsíc však věřitelé vyčlenili 1 miliardu dolarů.

Společnost JPMorgan uvedla, že na pokrytí případných ztrát vyčlenila přibližně 300 milionů dolarů, ale generální ředitel Jamie Dimon varoval, že by mohla přijít až o 1 miliardu dolarů. Goldman Sachs uvedla, že utrpěla čistou ztrátu ve výši přibližně 300 milionů USD z investic souvisejících s Ruskem a Ukrajinou. Obě banky začátkem března oznámily, že ruší své aktivity v Rusku.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články