Zastavení dodávek plynu z Ruska nutí největšího odběratele plynu v Evropě čerpat zimní nouzové zásoby

Německý energetický gigant Uniper byl nucen před zimní sezónou sáhnout do svých nouzových zásob poté, co ruský Gazprom zastavil dodávky zemního plynu do země.

Německý energetický gigant Uniper byl nucen před zimní sezónou sáhnout do svých nouzových zásob poté, co ruský Gazprom zastavil dodávky zemního plynu do země.

Podle zprávy Financial Times düsseldorfská společnost, která je největším evropským odběratelem ruského plynu, uvedla, že od začátku tohoto týdne odebírá plyn ze zásobníků v souvislosti s klesajícími dodávkami.

Podle zprávy se společnost musela opřít o své nouzové zimní dodávky, aby dostála smluvním závazkům vůči svým zákazníkům, protože nedostávala žádné dodávky prostřednictvím plynovodu Nord Stream 1, který až do 21. července prochází údržbou.

Německo již bylo nuceno přijímat jen asi 40 % očekávaných dodávek plynu z Ruska, což zhoršilo energetickou krizi v zemi.

Německo si klade za cíl naplnit zásobníky zemního plynu do listopadu na 90 %, ačkoli nyní jsou zásoby plynu na úrovni 64,5 %. Tento nedostatek by se mohl rozšířit a poškodit další evropské země včetně Francie, Rakouska, Dánska, Švýcarska a České republiky.

Ruský Gazprom ve středu naznačil, že obnovení dodávek plynu do Německa se zpozdí kvůli bezpečnostnímu varování a problémům s údržbou.

Přesto analytici Goldman Sachs minulý týden předpověděli, že pokud se po opravách podaří Nord Stream 1 opět zprovoznit, vývoz plynu plynovodem zůstane nízký.

Němečtí představitelé po celou dobu usilují o záchranu společnosti Uniper, která se v posledních měsících po vypuknutí války na Ukrajině dostala do vážné finanční tísně. Společnost minulý týden požádala Berlín o záchranný balíček, který pravděpodobně povede k tomu, že vláda převezme podíl v tomto energetickém gigantu.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články