Autor: Radka Guzi

Zhasínání českých měst i zahraničních památek

Ještě před rokem by zřejmě nikoho ani nenapadlo, že na podzim v roce 2022 budeme tolik sahat „po vypínačích světel“. Právě fenomén zhasínání světel je v poslední době vidět ve všech větších českých městech. Zhasíná se také i v zahraničí.

Ještě před rokem by zřejmě nikoho ani nenapadlo, že na podzim v roce 2022 budeme tolik sahat „po vypínačích světel“. Právě fenomén zhasínání světel je v poslední době vidět ve všech větších českých městech. Nejedná se ovšem pouze o města naší domoviny, nýbrž se k zhasínání připojují také zahraniční města.

Úspora energie

Právě současná situace na trhu s energiemi a nejistota cen a dostupnosti energie rozpoutává nejednu diskusi. Státní aparát a například někteří zastupitelé měst sahají pro různých úsporných opatření, kterými se tak snaží čelit této nelehké době.

Na jednotlivé úřady tak dopadají různá doporučení, jak mají od letošního podzimu začít šetřit. Jedná se například o doporučení, kdy a na kolik stupňů se má topit, jaké místnosti se vytápět nemají apod. Situace je dokonce tak vyhrocená, že například v polských městech naopak nabízejí některé místní úřady útočiště, kam se mohou lidé přijít ohřát, když nebudou mít vlastní finanční prostředky na to, aby si mohli zatopit doma. Pro tyto účely mají vytyčené například haly nebo knihovny. Ačkoliv představitelé místních samospráv vystupují spíše se slovy obezřetnosti a připravenosti, jejich rozhodnutí mohou mít za následek vyvolání spíše pocity neklidu.

Zhasnuté ulice a památky

Mezi další opatření, která mají pomoci v úspoře energie a ve snížení finančních nákladů je zhasínání pouličních lamp a osvícení památek. Otázka ovšem zní, jestli se zde nejedná spíše o krátkozraké řešení. Pouliční osvětlení neslouží totiž pouze k tomu, aby chodci našli večer cestu domů, ale slouží také jako prevence kriminality a trestné činnosti. Pokud jsou zhasnutá světla případní pachatelé jsou více odvážnější a drzejší. Ušetřené finanční prostředky města tak velmi záhy mohou být použity na napravení škod a vandalismu těchto pachatelů.

Zhasnuté ulice jsou aspekt, na který si musí nově zvykat také řidiči. Právě řidiči mají velmi ztíženou situaci tímto úsporným opatřením. Není totiž lehké soustředit se na jízdu, když díky nesvítícím lampám velmi lehce přehlídnete i chodce na přechodu. V situaci, kdy chodci mají tmavé oblečení a nemají žádné reflexní prvky, které bohužel v obcích nejsou ani povinností, je řidič vystaven zcela novým rizikům.

Zcela nepochybně by byla vhodnější investice do nových úsporných pouličních lamp, které například díky led svícení jsou velmi šetrné z hlediska spotřeby.

Vánoce bez světel?

Předpokládá se, že Vánoce budou takové, jak jsou všichni zvyklí. Jinými slovy zatím se neuvažuje o tom, že by se úsporná zařízení dotkla také vánočních svátků.

Zhasínání v zahraničí

Zhasínání se také týká například mostu Öresund, druhýho největšího pevného mostu na světě, který spojuje Dánsko a Švédsko. I tento most se ale rozsvítí o adventu a svátcích. Úsporná opatření se budou týkat nočního provozu mezi jednou a pátou hodinou ranní, přičemž bezpečností světla budou samozřejmě v provozu nepřetržitě. Hovoří se o celkové úspoře okolo 9000 kWH za měsíc, což se odhaduje zhruba na úsporu 35 000 Kč měsíčně.

 

Zdroj:

svt.se

unsplash.com

Nejnovější články