Autor: Radka Guzi

Zlato zůstalo stabilní, protože akcie a bitcoin se propadly

Ceny zlata zůstaly v posledních týdnech odolné tváří v tvář široké volatilitě trhu a poněkud se oddělily od typických cenových hýbatelů jako výnosů dluhopisů a dolaru.

Ceny zlata zůstaly v posledních týdnech odolné tváří v tvář široké volatilitě trhu a poněkud se oddělily od typických cenových hýbatelů jako výnosů dluhopisů a dolaru.

I když 10leté výnosy státních dluhopisů a U.S. dolarový index vzrostl, drahý kov se držel nad 1800 dolary za trojskou unci.

Ústředním bodem odolnosti zlata je podle UBS kombinace zvýšené poptávky po zajištění portfolia a přesvědčení, že Federální rezervní systém buď „zůstane za křivkou“ při řešení inflace, nebo se příliš utáhne, což způsobí stagnaci růstu.

Od pátečního odpoledne se spotové zlato stále obchodovalo kolem této značky 1 800 USD/oz. Navzdory náročným makroekonomickým problémům dodavatelského řetězce, prudké inflace a přetrvávajících pandemických rizik, stratégové Bank of America poznamenali, že některé investiční toky do zlata byly velmi odolné.

„Pod celkovou inflací, úrokovými sazbami a měnovými pohyby jsou značné dislokace, což zvyšuje přitažlivost držení žlutého kovu v portfoliu a podporuje naši prognózu průměrné ceny zlata na rok 2022 ve výši 1 925 USD/oz,“ uvedli analytici BofA ve výzkumné zprávě na adrese konec ledna.

V páteční poznámce stratégové hlavního investičního úřadu UBS zdůraznili, že „osvědčené pojistné vlastnosti“ zlata opět zazářily ve srovnání s jinými běžnými diverzifikátory portfolia, včetně digitálních aktiv, jako je bitcoin.

Odolnost žlutého kovu je zhruba v souladu s odhadem generovaným modelem reálné hodnoty, který v současnosti ukazuje hodnotu kolem 1 750 USD/oz, což je mírná sleva 50 USD/oz.

Modely UBS naznačují, že vyšší volatilita trhu zatím v letošním roce, jak signalizuje index VIX, je klíčovým podpůrným pilířem pro ceny zlata.

„Například, pokud zapojíme dlouhodobější průměrnou hodnotu VIX na 19,5 (vše ostatní stejné), signalizovalo by to cenu zlata kolem 1 575 USD/oz. Proto, jak jsme tvrdili, v 1. čtvrtletí 22 zvýšená poptávka po zajištění portfolia podporuje naši prognózu 1 800 USD/oz,“ uvedli stratégové UBS Wayne Gordon, Giovanni Staunovo a Dominic Schnider.

UBS však zachovává své očekávání, že zlato ve druhé polovině roku 2022 klesne na úroveň 1 650–1 700 USD/oz. Pohled švýcarského věřitele očekává, že se nálada na riziko zlepší, protože dvojí hrozby varianty omikron Covid-19 a inflace se zmírní.

„Doporučujeme klientům, aby omezili taktické alokace a chránili odvrácenou stranu strategických držeb,“ dodali.

Podle Russe Molda, investičního ředitele britské burzovní burzy AJ Bell, aby se zlato dostalo dále nad hranici 1 800 USD/oz, budou možná muset trhy trochu ztratit důvěru v plány zpřísňující politiku centrální banky.

V úterní poznámce Mold naznačil, že by k tomu mohlo dojít, pokud by se ekonomika dostala do recese, „protože kombinace globálních dluhů a vyšších úrokových sazeb se ukáže jako neudržitelná a tvůrci politik se musí vrátit k rozumnému snižování nákladů a přidávat kvantitativní uvolňování, než bude inflace držena na uzdě.“

Zdroje

cnbc.com

unsplash.com

Nejnovější články