Autor: Radka Guzi

Zrušení EET cesta dopředu nebo zpět?

Elektronická evidence tržeb, kterou zavedla vláda Andreje Babiše, se vší pravděpodobností k poslednímu prosinci tohoto roku skončí. Na jejím zrušení se domluvili poslanci a nyní se jen čeká na senát a podpis prezidenta.

Elektronická evidence tržeb, kterou zavedla vláda Andreje Babiše, se vší pravděpodobností k poslednímu prosinci tohoto roku skončí. Na jejím zrušení se domluvili poslanci a nyní se jen čeká na senát a podpis prezidenta.

Přerušení EET v době covidu

Elektronická evidence tržeb již byla přerušena v pandemickém období. Přerušení EET se tak konkrétně jednalo období od jara 2020 do prosince 2022. Její využití se změnilo z povinné na dobrovolnou. Pakliže by se vládní návrh nedočkal podpory senátu a prezidenta, musela by být povinnost EET od ledna opět zavedena. EET byl krok zejména politického hnutí ANO, které aktuálně nebylo schopné vládní návrh upravit či jej zcela zamítnout.

Lepší podmínky pro podnikání nebo místo pro šedou ekonomiku?

Zrušení elektronické evidence tržeb má jak své příznivce, tak své odpůrce. Někteří politici zastávají názor, že už si na danou povinnost podnikatelé zvykli a věří, že se do státní pokladny tímto způsobem dostalo více peněžních prostředků. Odpůrci EET jsou ovšem jiného názoru. Podnikání je obecně velmi přínosné pro českou ekonomiku. Nejenom že z podnikatelské činnosti plynou příjmy státu, ale podnikatelské subjekty nabízejí také pracovní příležitosti a mohou se podílet například na dalším rozvoji v oblasti služeb a podobně. EET představovala pro podnikatele další byrokracii, která s sebou nesla nutnost pořízení techniky, zvýšené finanční náklady a snadné zneužití ze strany finančního úřadu. Ačkoliv se spousta podnikatelů se zavedením EET „poprala“ velmi statečně, byli i tací, kteří své podnikání již raději omezili nebo zrušili úplně. Jsou i případy, kdy někteří podnikatelé na základě těchto byrokratických úkonů měli zadržený majetek od finančního úřadu, než došlo k úplnému prošetření daného podezření, které se ne vždy prokázalo.

Šedá ekonomika

Ekonomiku, která je neviditelná pro placení daní, zavedení EET nevymýtilo. Je tu pořád. Zdá se, že ti, co zkrátka podnikají čestně, tak takto podnikají dál. A ti, kteří chtějí obcházet pravidla, je prostě dál obcházejí, možná jen jinými cestami. Otázka zní, jestli EET přispělo k jejímu omezení a tím pádem přispělo k vyššímu výběru daní? Odpověď bohužel není zcela jednoznačná a pohybuje se v oblasti spekulací.

Pro zodpovězení otázky nelze ani využít údaje za předešlé dva roky, jelikož EET byla přerušena a byla výjimečná situace díky covidu. 

Změna pohledu na podnikatele

Zrušením EET se na podnikatele nemusí stát dívat jako na ty, které podezírá z podvodu, nýbrž jako na ty, které jsou důležitou součástí české ekonomiky. Podnikatelům tak odpadá, slovy ministerstva financí Zbyňka Stanjury, povinnost dokazovat státu, že podnikatelé nešvindlují a nešidí.

Navíc v naší ekonomice stoupá trend bezhotovostních tržeb, které EET beztak nepodléhají. Minulý rok tyto tržby nepodléhající povinnosti EET představovaly více jak polovinu a očekává se, že za tři roky by tento způsob placení mohl být až v 80 % případů.

I když se některým politikům zdá, že zrušení elektronické evidence tržeb je nelogický krok a cesta zpět do devadesátých let, nemusí to tak ve svém důsledku být. Jedná se především o změnu pohledu na podnikatelské subjekty a snahu vytvořit přívětivější prostředí pro podnikání.

Zdroje:

unsplash.com

Nejnovější články