Zvýšený tlak Ruska na plyn znamená pro Evropu ještě hlubší recesi - a ostrá zima bolest ještě prohloubí, varuje Deutsche Bank

Díky Moskvě, která zvyšuje tlak na dodávky energií, bude recese, jíž Evropa čelí, vážnější a delší, než se dříve obávala, varovala Deutsche Bank.

Díky Moskvě, která zvyšuje tlak na dodávky energií, bude recese, jíž Evropa čelí, vážnější a delší, než se dříve obávala, varovala Deutsche Bank.

To znamená, že evropské domácnosti a podniky by se měly připravit na mrazivou zimu plnou přídělů a organizovaných výpadků elektřiny, protože země se budou snažit nahradit chybějící dovoz ruského plynu.

"Nyní předpokládáme delší a hlubší recesi než v červenci," uvedli tento týden stratégové banky na Wall Street ve své výzkumné zprávě.

Ačkoli EU požádala své členy, aby uskladnili více plynu, Deutsche Bank očekává, že členové obchodního bloku budou v letošní zimní topné sezóně trpět recesí kvůli vyšší spotřebě plynu.

Ruský Gazprom v červenci snížil dodávky zemního plynu do Evropy prostřednictvím plynovodu Nord Stream 1 na 20 % kapacity. Začátkem září státní energetický gigant zcela přerušil veškeré toky.

"To vystupňovalo šok v dodávkách energie, což přidalo další potenciální zvýšení inflace a snížení růstu," uvedl tým banky vedený hlavním ekonomem Peterem Sidorovem.

EU provedla změny v politice, které mají 27 zemím pomoci zmírnit dopad prudkého růstu cen energií, poznamenala banka.

"Poptávka po energiích však musí klesat a základní předpoklad, který jsme učinili v červenci a který počítá s mírnou recesí v letošní zimě, je nyní příliš mírný," uvedl její tým.

Snížení nabídky plynu způsobilo prudký růst evropských cen zemního plynu, přičemž referenční nizozemské futures na TTF vzrostly od začátku června o 128 %. Euro se ve stejném období propadlo o 8,6 % pod 0,98 USD.

Deutsche Bank uvedla, že Evropa bude muset v důsledku moskevského zastavení dodávek plynu zavést omezení spotřeby, což povede k výrazným ztrátám v průmyslové výrobě. To také zvýší ekonomickou nejistotu a bude mít následný dopad prostřednictvím obchodu.

Deutsche Bank rovněž očekává, že prudce rostoucí účty za energie zasáhnou příjmy Evropanů, což povede k poklesu spotřebitelských výdajů.

Všechno to podle stratégů může vést k tomu, že HDP eurozóny od července do stejného měsíce příštího roku klesne o 3 %. To by představovalo pokles růstu o 50 % větší než pokles během evropské dluhové krize v roce 2009.

Evropskou ekonomiku by mohly zbrzdit ještě další dvě věci: dopad očekávané recese v příštím roce v USA, které jsou blízkým obchodním partnerem, a zvýšení úrokových sazeb Evropskou centrální bankou, které zdraží půjčky.

A v případě silných mrazů by Evropu mohla čekat další bolest již tuto zimu, varovala Deutsche Bank. Některé země by mohly být nuceny zavést příděly, zatímco domácnosti budou mít problém zaplatit účty za topení.

"Krátkodobé dopady této zimy budou nejvíce ovlivněny rozsahem přídělů - ať už prostřednictvím vynucených škrtů nebo mechanismů založených na cenách - a také dopady nejistoty na chování spotřebitelů a firem," uvedli její stratégové.

Ačkoli se situace může ve střednědobém horizontu zlepšit, stále bude existovat omezená nabídka plynu a vysoké ceny, uvedli. To bude i nadále zatěžovat schopnost evropských podniků a institucí konkurovat.

"Nelze vyloučit ještě výraznější zimní pokles: chladnější počasí, než je obvyklé, zesílení nedostatků v dodavatelském řetězci vyvolaných omezením dodávek průmyslového plynu a obavy o strukturální konkurenceschopnost jsou hlavními negativními faktory," uvedla agentura.

Zdroje: markets.businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články