Apple oznámil, že brzy uvede na trh vlastní elektroauto

Agentura Bloomberg informovala, že Apple hodlá uvést na trh Apple Car už v roce 2025. Po této zprávě se akcie Applu okamžitě dostaly do hledáčku makléřů. Během obchodování na burze nabraly růstový kurz a uzavřely na rekordním maximu 160,55 USD za akcii.

Agentura Bloomberg informovala, že Apple hodlá uvést na trh Apple Car už v roce 2025. Po této zprávě se akcie Applu okamžitě dostaly do hledáčku makléřů. Během obchodování na burze nabraly růstový kurz a uzavřely na rekordním maximu 160,55 USD za akcii.

Vstup Applu mezi výrobce elektrických vozidel odstartuje na trhu soutěž s Teslou i s novými hráči jako jako jsou Rivian či Lucid Motors. S Applem se budou muset utkat i tradiční výrobci automobilů, kteří se odklánějí od spalovacích motorů. 

Apple a jeho vývoj autonomních vozidel je již dlouho předmětem spekulací. Analytička Katy Huberty z investiční společnosti Morgan Stanley považuje chystaný vstup Applu do automobilového byznysu za jeden z nejdůležitějších signálů pro burzovní obchodníky a investory, protože lze očekávat, že technologický gigant po zahájení prodeje vlastních aut minimálně zdvojnásobí příjmy.

Technologický gigant pravděpodobně oznámí své konkrétní plány s elektrickými vozidly už příští rok. Jeho vývojáři se stále zabývají tím, jestli chystané auto bude plně nebo částečně autonomní elektromobil. Hlavním záměrem ale stále zůstává projekt vozu, který by k řízení vůbec nepotřeboval lidskou obsluhu. Jeho uživatel by pouze na displeji podobném iPadu navolil cílovou destinaci a vše ostatní už přenechal „mozku auta“ – umělé inteligenci.

Během posledních pěti let prošly automobilové ambice Applu mnoha zvraty, které provázely vývoj vozu Titan. Objevily se i zvěsti, že společnost jedná s automobilkami Hyundai a Kia, protože sama nemá žádnou továrnu a žádné vlastní zkušenosti s výrobou aut. Později na veřejnost pronikla i informace, že Apple najal bývalé manažery Tesly, aby obsadili klíčové posty v programu autonomního vozu Apple Car. Společnost údajně navrhla i svůj vlastní počítačový čip založený na procesorech používaných pro iPhone, iPad a Mac. Hodlá jej už příští rok využít ve své testovací flotile samořiditelných vozů v Kalifornii. 

Akcie Applu (AAPL) se obchodují na americké technologické burze NASDAQ. Za poslední rok vzrostly ze 113 USD na 160 USD za akcii, čímž se tržní kapitalizace společnosti zvýšila nad 2,6 bilionu dolarů a při současném tempu může relativně brzy dosáhnout až tří bilionů dolarů (351,7 bilionu korun). Apple se tak opět stává nejcennější veřejně obchodovanou společností na světě. Její tržní hodnota bude pravděpodobně dál stoupat a růst bude i cena akcií. To předpovídá i analytik společnosti Wedbush Daniel Ives, který cílovou cenu akcií vidí na 175 dolarech. Poslední slovo ale zazní až vyjede na silnice autonomní elektromobil „bez volantu“, které bude mít na kapotě logo Apple. 

Zdroje: bloomberg.com, imore.com, unsplash 

Nejnovější články