Astronomům se podařilo objevit u Proxima Centauri další exoplanetu - dostala jméno Proxima D

Astronomové objevili novou planetu obíhající kolem Proxima Centauri. Proxima Centauri je naší nejbližší hvězdou po Slunci, nalezneme ji ve vzdálenosti 4,2 světelných let. Doposud byly v tomto systému objeveny 2 exoplanety. Nyní máme důkazy o existenci i třetí.

Astronomové objevili novou planetu obíhající kolem Proxima Centauri. Proxima Centauri je naší nejbližší hvězdou po Slunci, nalezneme ji ve vzdálenosti 4,2 světelných let.

Doposud byly v tomto systému již objeveny 2 exoplanety. Nyní máme důkazy o existenci i třetí.

Nově objevený svět, Proxima D, zřejmě nebude vhodným místem, kde by se mohl nacházet život. Oběžná dráha kolem Proxima Centauri trvá totiž pouhých 5 dní, a tak je dost nepravděpodobné, že by na povrchu Proxima D mohla existovat kapalná voda. 

 Astronomové detekovali planetu pomocí tzv. tranzitní metody, dalekohled při ní dlouhodobě pozoruje hvězdu, aby detekoval slabé, pravidelné poklesy jasu, které by mohly signalizovat právě obíhající planetu procházející mezi Zemí a touto hvězdou. Tato metoda by mohla v budoucnu pomoci objevit svět vhodný pro život.

João Faria (z University of Porto, Portugalsko) a jeho kolegové byli označeni za objevitele Proximy D. Tato detekce jim byla umožněna na velkém dalekohledu v Chile s názvem Espresso. Tento spektrograf umí pozorovat ve velmi vysokém rozlišení, a tak umí detekovat i mírný posun ve spektrálních liniích, umí také navíc detekovat emisní linie, které indikují hvězdnou aktivitu.

"Provedli jsme několik testů, abychom vyloučili možnost stelární aktivity jako příčiny tohoto signálu a všechno ukazuje na planetární původ, který je nejpravděpodobnější," říká Faria. "Nicméně, vždy existuje drobná šance, že jsme byli oklamáni hvězdou. Ale dovolte mi poukázat na to, že přítomnost takové planety není překvapující výsledek, ale krásný objev."

Protože není znám úhel, pod kterým obíhá svoji hvězdu, tak Fariaův tým může zatím pouze odhadovat minimální hmotnost planety: jde zhruba o čtvrtinu zemské hmoty, nebo asi dvě hmotnosti Marsu, planeta také obíhá velmi blízko své hvězdy. Proxima Centauri je červený trpaslík, vyzařuje asi jen 0,2% jasu Slunce, povrch planety by tak ve výsledku nemusel být úplně spálený. I tak je velmi nepravděpodobné, že by tam existoval nějaký život.

Detekce Proximy D je známkou toho, jaké druhy světů je spektrograf Espresso schopen najít. Espresso bude i tak nadále pokračovat nejen v pozorování našeho nejbližšího hvězdného souseda a kdo ví, co všechno objeví?


 

Zdroje: skyandtelescope.org; unsplash

Nejnovější články