Stovky australských vinařů čelí nejisté budoucnosti, když čínská vláda uvalila na australská vína 220 procent dovozního cla. Sankce jsou důsledkem politických sporů poté, co Canberra označila za původce koronaviru Čínu.
Austrálie je přitom pátým největším světovým vývozcem vína a Čína byla tradičně jejím největším trhem, kam ještě v roce 2019 směřovala více než třetina australského exportu vína za 840 milionů amerických dolarů. Na čínském trhu byla s podílem 37 procent daleko před Francií s 27 procenty, Chile s 13 procenty a Itálií s 6 procenty.
Prohibiční cla způsobila, že australská vína přestala být na čínském trhu konkurenceschopná, protože například cla na francouzská vína se pohybují jen kolem 40 procent. Podle společnosti Wine Australia od zavedení „speciálních cel“ vývoz vína z Austrálie do Číny poklesl o 96 procent.
Do sporu kolem dovozních cel letos opět vstoupila Světová obchodní organizace (WTO). „Je to již podruhé, co Austrálie požádala WTO, aby prošetřila její stížnost na čínská cla,“ uvedl australský ministr obchodu Dan Tehan a prohlásil, že Austrálie bude energicky hájit zájmy vinařského průmyslu, který Čína neoprávněně obviňuje z dumpingového chování.
Zástupce Austrálie ve Světové obchodní organizaci uvedl, že čínský krok má jen politické pozadí a nese všechny znaky nekalých obchodních praktik. Vyřešení složitého obchodního sporu přitom může podle něho trvat dva až čtyři roky.
Největší hráči australského vinařského byznysu se proto snaží vrátit na čínský trh co nejrychleji. Snížením cen či zakládáním společných podniků s čínskými vinaři, kterým by dodali technologie, zatímco Číňané by zajistili suroviny. Podle vinařských odborníků je ale naděje na návrat na tamní trhy mizivá.
Po odchodu Austrálie z Číny zůstalo na trhu s vínem čtyřicetiprocentní vakum, které chtějí zaplnit vinaři z Evropy i Jižní Ameriky. Výrazně tak roste dovoz z Francie, Španělska, Itálie i Chile, přičemž dovoz italských vín už je dvojnásobný.
Austrálie je mimo hru. Jedna z největších světových vinařských velmocí, kde téměř dvě tisícovky producentů ročně vyrobí zhruba 1,3 miliardy litrů vína. Téměř 500 milionů litrů vypijí sami Australané.
Zdroje: theage.com.au, globaltimes.cn, Freepik