Bank of England zvyšuje úrokové sazby na 13leté maximum, inflace dosáhne 11 %

Bank of England ve čtvrtek zvýšila úrokové sazby o 25 bazických bodů, tj. o 0,25 procentního bodu, což je poslední krok v její pokračující snaze zkrotit inflaci ve Spojeném království, která podle ní ještě letos dosáhne 11 %.

Bank of England ve čtvrtek zvýšila úrokové sazby o 25 bazických bodů, tj. o 0,25 procentního bodu, což je poslední krok v její pokračující snaze zkrotit inflaci ve Spojeném království, která podle ní ještě letos dosáhne 11 %.

Tímto krokem se hlavní úroková sazba BoE dostala z předchozího 1 % na 13leté maximum 1,25 %. Ještě v prosinci činily sazby pouze 0,1 %.

Stejně jako mnoho centrálních bank po celém světě se BoE potýká s prudkým nárůstem inflace, který byl vyvolán oživením po pandemii koronaviru, narušením dodavatelských řetězců a prudkým růstem cen energií.

Ve středu Federální rezervní systém zvýšil úrokové sazby o 75 bazických bodů, což je největší zvýšení od roku 1994, necelý týden poté, co údaje ukázaly, že inflace v USA v květnu vzrostla na 41leté maximum.

Libra po rozhodnutí BoE vůči dolaru klesla a naposledy se pohybovala na úrovni 0,89 % na 1,206 USD, přičemž před oznámením se pohybovala kolem 1,215 USD. Londýnský akciový index FTSE 100 snížil některé ztráty a naposledy klesl o 2,38 %.

Inflace ve Spojeném království dosáhne v roce 2022 11 %, protože nedávný prudký nárůst cen energií způsobený ruskou invazí na Ukrajinu vyvolá prudké zvýšení horní hranice cen energií v zemi, uvedla BoE. Inflace měřená indexem spotřebitelských cen dosáhla v dubnu 9 %, což je 40leté maximum.

Šest z devíti členů měnověpolitického výboru BoE hlasovalo pro zvýšení sazeb o 25 bazických bodů a zbylí tři hlasovali pro zvýšení o 50 bazických bodů.

Vedle prudce rostoucí inflace se BoE potýká s ekonomikou, která prudce zpomaluje, protože růst brzdí rostoucí ceny a zvyšování daní. Hrubý domácí produkt se v dubnu i v březnu nečekaně snížil, což mnohé ekonomy přimělo k tvrzení, že Spojené království se již fakticky nachází ve stavu recesi.

Libra mezitím vůči dolaru prudce klesla, což některé analytiky přimělo k výzvě k většímu zvýšení sazeb, aby přilákali peníze investorů zpět do Spojeného království.

Karen Wardová, hlavní evropská stratég JPMorgan Asset Management, uvedla, že banka se vzhledem k hospodářskému poklesu rozhodla pro opatrnost.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články