Biden v Japonsku představil regionální hospodářský plán proti Pekingu

Americký prezident Joe Biden v neděli přijel do Japonska, aby představil plán na větší ekonomickou angažovanost USA v Indopacifiku, přičemž ještě před oznámením programu čelil kritice, že pro země v regionu bude mít jen malý přínos.

Americký prezident Joe Biden v neděli přijel do Japonska, aby představil plán na větší ekonomickou angažovanost USA v Indopacifiku, přičemž ještě před oznámením programu čelil kritice, že pro země v regionu bude mít jen malý přínos.

Na druhé etapě své první cesty do Asie ve funkci prezidenta se Biden setká s vedoucími představiteli Japonska, Indie a Austrálie, tedy s tzv. čtveřicí, která je dalším základním kamenem jeho strategie, jak čelit rostoucímu vlivu Číny.

Biden se krátce po příjezdu setkal s japonskými podnikateli, včetně prezidenta společnosti Toyota Motor, v rezidenci velvyslance v Tokiu, uvedla osoba obeznámená s touto záležitostí.

V pondělí se setká s císařem Naruhitem a poté bude jednat s premiérem Fumiem Kišidou. Očekává se, že s Kišidou budou diskutovat o plánech Japonska rozšířit své vojenské schopnosti a dosah v reakci na rostoucí moc Číny.

Biden v pondělí plánuje představit Indicko-pacifický hospodářský rámec pro prosperitu (IPEF), program, jehož cílem je těsnější propojení regionálních zemí prostřednictvím společných norem v oblastech, jako je odolnost dodavatelských řetězců, čistá energie, infrastruktura a digitální obchod.

Od doby, kdy bývalý prezident Donald Trump odstoupil od nadnárodní trans-pacifické obchodní dohody, chybí Washingtonu ekonomický pilíř jeho indo-pacifického angažmá, což ponechává Číně volné pole pro rozšíření jejího vlivu.

Je však nepravděpodobné, že by IPEF obsahoval závazné závazky, a asijské země a odborníci na obchod reagovali na program, který je omezen Bidenovou neochotou riskovat americká pracovní místa nabídkou lepšího přístupu na trh, po němž region touží, rozhodně vlažně.

Bílý dům chtěl, aby oznámení IPEF představovalo formální zahájení jednání s hlavní skupinou podobně smýšlejících zemí, ale Japonsko chtělo zajistit širší účast, aby se zapojilo co nejvíce zemí jihovýchodní Asie, uvedly obchodní a diplomatické zdroje.

Vzhledem k tomu bude pondělní ceremoniál pravděpodobně spíše signálem dohody o zahájení rozhovorů o IPEF než skutečných jednání, uvedly zdroje.

Zdálo se, že Peking se k plánovanému IPEF staví odmítavě.

Čína vítá iniciativy, které přispívají k posílení regionální spolupráce, ale "staví se proti pokusům o rozdělení a konfrontaci", uvedl ministr zahraničí Wang Yi ve svém prohlášení. "Asijsko-tichomořský region by se měl stát vrcholem mírového rozvoje, nikoli geopolitickou gladiátorskou arénou."

Wang řekl, že "takzvaná 'indicko-pacifická strategie' je v podstatě strategií k vytváření rozdělení, strategií k podněcování konfrontace a strategií k podkopávání míru".

Podle asijského diplomata by se někteří členové Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN) mohli připojit ke slavnostnímu zahájení IPEF, ale úředník japonského ministerstva financí uvedl, že mnozí v regionu se zdráhají, protože jim chybí praktické pobídky, jako je snížení cel.

"Zdá se, že Bílý dům se rozhodl uspořádat zahájení IPEF spíše jako večírek s otevřeným barem, na který jsou všichni zváni, a skutečná práce začne v pondělí ráno," řekl Matthew Goodman, odborník na obchod z washingtonského Centra pro strategická a mezinárodní studia.

Čtyři země mají společné obavy z Číny, ale čtveřice se jako skupina vyhýbá otevřeně protičínské agendě, a to zejména kvůli citlivosti Indie.

Silné bezpečnostní vazby Indie s Ruskem a odmítnutí odsoudit jeho invazi na Ukrajinu pravděpodobně zabrání jakémukoli silnému společnému prohlášení k této otázce, uvedli analytici.

Na posledním summitu v březnu se vedoucí představitelé čtyř zemí shodli na tom, že by se v Indopacifiku nemělo stát to, co se stalo na Ukrajině, což je narážka na hrozbu, kterou pro Tchaj-wan představuje Čína, i když Peking nebyl jmenovitě zmíněn.

Zdroje: cnbc.com, Unsplash.com

Nejnovější články