Bill Gates tvrdí, že jeho slib rozdat své bohatství ho vymaže ze seznamu nejbohatších lidí světa

Miliardář a filantrop Bill Gates ve středu prohlásil, že hodlá věnovat veškerý svůj majetek dobročinné organizaci Nadace Billa a Melindy Gatesových, kterou založil společně se svou bývalou manželkou.

Miliardář a filantrop Bill Gates ve středu prohlásil, že hodlá věnovat veškerý svůj majetek dobročinné organizaci Nadace Billa a Melindy Gatesových, kterou založil společně se svou bývalou manželkou.

Spoluzakladatel Microsoftu na Twitteru oznámil, že tento měsíc převede do nadačního fondu 20 miliard dolarů, aby do roku 2026 zvýšil výdaje na 9 miliard dolarů ročně, a jako důvod uvedl neúspěchy způsobené pandemií, válkou na Ukrajině a dalšími faktory.

"Když se podívám do budoucnosti, mám v plánu věnovat nadaci prakticky veškerý svůj majetek," řekl Gates. "Budu se posouvat směrem dolů a nakonec ze seznamu nejbohatších lidí světa zmizím."

Poděkoval také známému miliardáři Warrenu Buffetovi za jeho dlouholetý příspěvek Nadaci Billa a Melindy Gatesových a řekl, že jeho "neuvěřitelná štědrost je obrovským důvodem, proč je nadace schopna být tak ambiciózní".

Buffett, Gates a Melinda French Gatesová založili v roce 2010 iniciativu nazvanou The Giving Pledge, která je "hnutím filantropů, kteří se zavazují věnovat většinu svého majetku na filantropii nebo dobročinné účely, a to buď za svého života, nebo v závěti". Pod tento slib se podepsalo více než 200 miliardářů z celého světa.

"Mám povinnost vrátit své prostředky společnosti způsobem, který má největší dopad na snížení utrpení a zlepšení životů," napsal Gates. "A doufám, že i ostatní, kteří jsou v pozici velkého bohatství a privilegií, se v této chvíli zapojí."

Gates se již dlouho vyjadřuje o potřebě rozdat své bohatství, přičemž se odvolává na své celoživotní přesvědčení o nutnosti řešit globální problémy, jako je například změna klimatu. Dokonce prohlásil, že jeho bohatství nepřejde na jeho děti, aby se staly miliardáři, protože z něj tolik rozdává.

Aktuální čisté jmění podle Bloomberg Billionaires Index činí 114 miliard dolarů.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články