Autor: Adam Spáčil

Bitcoin by mohl letos spadnout pod 30 000 dolarů, protože krypto bublina praskne, říká Invesco

Podle seznamu "nepravděpodobných, ale možných" výsledků společnosti Invesco pro rok 2022 by se bitcoin mohl letos propadnout pod 30 000 dolarů, protože z kryptografické bubliny vyprchává vzduch.

Podle seznamu "nepravděpodobných, ale možných" výsledků společnosti Invesco pro rok 2022 by se bitcoin mohl letos propadnout pod 30 000 dolarů, protože z kryptografické bubliny vyprchává vzduch.

"Masový marketing bitcoinu nám připomíná aktivitu burzovních makléřů v období před krachem v roce 1929," uvedl v pondělí Paul Jackson, globální ředitel alokace aktiv americké investiční společnosti.

"Myslíme si, že není příliš pravděpodobné, že by bitcoin letos klesl pod 30 000 dolarů," uvedl Jackson a dodal, že podle něj je šance, že se tak stane, minimálně 30 %.

Bitcoin v roce 2021 stoupl z přibližně 33 000 dolarů na začátku roku až na 69 000 dolarů v listopadu, poté klesl a rok zakončil na zhruba 46 000 dolarech. Od té doby se první a největší kryptoměna na světě dále propadla a v pondělí se podle cen na burze Bitstamp obchodovala za přibližně 42 319 dolarů.

Jackson řekl, že bitcoin by mohl být považován za finanční mánii, což znamená, že by brzy mohlo dojít k prudkým ztrátám.

Přečtěte si více: 2022 výhled ceny bitcoinu: V tomto článku jsou uvedeny cílové ceny, které letos stanovili přední analytici bank Goldman Sachs, JPMorgan a dalších předních bank na Wall Street.

"Během 12 měsíců po vrcholu typické finanční mánie dochází ke ztrátě 45 %," napsal.

Pokud bude bitcoin postupovat stejným způsobem, jeho cena do října klesne na 34 000 až 37 000 USD. Podle Jacksona je však možný i prudší pokles a digitální aktivum by mohlo sklouznout pod 30 000 USD.

Stratég společnosti Invesco však upozornil, že tento scénář není zdaleka jistý. "V loňském roce jsme hovořili o pádu bitcoinu pod 10 000 USD, ale místo toho dosáhl vrcholu kolem 68 000 USD," poznamenal.

Přesto se stále častěji objevují náznaky, že se investoři obávají o vyhlídky bitcoinu a kryptoměn.

Investiční banka UBS minulý týden zveřejnila poznámku, ve které se zabývá otázkou, zda v oblasti kryptoměn nenastane nová "krypto zima", tedy období, kdy ceny prudce klesají a více než rok se nedaří zotavit.

Podle analytiků UBS vedených Jamesem Malcolmem by zvýšení úrokových sazeb Federálního rezervního systému v roce 2022 mohlo v očích mnoha investorů snížit atraktivitu kryptoměn, jako je bitcoin.

Řekli také, že mezi investory do kryptoměn roste povědomí o tom, že bitcoin není "lepšími penězi", protože je vysoce volatilní a jeho omezená nabídka ho činí nepružným.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články