Autor: Adam Spáčil

Bitcoin se propadl na měsíční minimum v rámci širokého výprodeje kryptoměn po útoku Ruska na Ukrajinu

Bitcoin se propadl na nejnižší úroveň za poslední měsíc spolu s rozsáhlým poklesem ostatních kryptoměn poté, co Vladimir Putin ve čtvrtek nařídil ruským silám zaútočit na Ukrajinu.

Bitcoin se propadl na nejnižší úroveň za poslední měsíc spolu s rozsáhlým poklesem ostatních kryptoměn poté, co Vladimir Putin ve čtvrtek nařídil ruským silám zaútočit na Ukrajinu.

Během několika minut po Putinově televizním rozhodnutí zahájit "zvláštní vojenskou akci" proti Ukrajině přišly zprávy o explozích a světlicích z nejméně pěti míst v zemi včetně hlavního města Kyjeva.

Podle údajů společnosti CoinMarketCap klesl Bitcoin o 9 % na 34 584 USD a ether o 13 % na 2 315 USD. Ripple XRP, cardano ada, dogecoin a avalanche AVAX klesly každý o více než 15 %.

Eskalace konfliktu v Rusku a na Ukrajině vedla ke strachu na akciových i kryptoměnových trzích a signalizuje rostoucí averzi k riziku.

Podle Walida Koudmaniho, hlavního tržního analytika finanční makléřské společnosti XTB, se trhy v noci probudily v panice, protože investoři na tuto zprávu reagovali. Uvedl, že jeho klienti vyprodávají rizikové třídy aktiv a nakupují zlato a americký dolar, které jsou v době nejistoty považovány za bezpečnější investice.

"Investoři nesnášejí nejistotu, a přestože je nevyhnutelné, že Západ na ruskou agresi zareaguje, není nyní jasné, jakou intenzitou a jak by se situace mohla dále vyhrotit," řekl.

"V důsledku toho investoři hledají ochranu majetku a nechtějí podstupovat žádné riziko pro svá portfolia."

Výkonný ředitel FTX Sam Bankman-Fried naznačil, že čtvrteční pokles kryptoměn může být důsledkem algoritmického obchodování, tedy procesu, který rozhoduje o obchodech na základě předem stanovených pokynů.

"Fundamentální investoři se dívají na situaci a nejsou si jisti, kterým směrem by se měl BTC/USD pohybovat," uvedl na Twitteru. "Stoupenci algoritmů konzultují data."

Kryptotrhy byly v posledních dnech v napětí, protože investoři hodnotili konflikt ve východní Evropě v kombinaci s makroekonomickou nejistotou.

Will Hamilton, vedoucí obchodování ve společnosti Trovio Capital Management, upozornil, že investoři do kryptoměn mohou v této době hledat příležitosti k nákupu.

Index strachu a chamtivosti digitálních aktiv, který využívá řadu údajů včetně volatility, momentum, objem a mediální sentiment, aby identifikoval chuť trhu riskovat, se ve středu vrátil na úroveň "extrémního strachu", což naznačuje potenciální nákupní příležitost pro účastníky s vysokým přesvědčením, uvedl.

John Warren, generální ředitel těžařské společnosti GEM Mining, souhlasil s tím, že investoři by si měli dávat pozor na dobré příležitosti k nákupu při poklesu kryptoměn.

Přesto velké výkyvy cen kryptoměn v poslední době podkopaly argument, že bitcoin je pojistkou proti ekonomické nejistotě. Bezpečné zlato ve čtvrtek vzrostlo o 1,6 % na 1 942 USD za unci, což je jeho nejvyšší hodnota od začátku roku 2021.

Poté, co Ukrajina vyhlásila výjimečný stav a USA varovaly, že Rusko je na pokraji útoku, klesl index S&P 500 o 1,8 %. Propad světových akcií se ve čtvrtek zrychlil poté, co Putin oznámil vojenskou operaci v ukrajinském východním Donbasu. Futures na index S&P se během evropského obchodování propadly o téměř 2 %.

Pokud se situace na Ukrajině dále vyhrotí, což se zdá být nevyhnutelné, mohl by bitcoin spadnout pod 30 000 USD, protože investoři budou hledat bezpečná aktiva, řekl Koudmani.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články