Společnost Blue Origin Jeffa Bezose se v sobotu chystá již pošesté v tomto roce vynést svou raketu New Shepard. Bude se jednat o první misi, při níž společnost vynese na oběžnou dráhu šest cestujících najednou. Tato mise New Shepard, nazvaná NS-19, ponese posádku dvou hostů a čtyři zákazníky: dceru astronauta Alana Sheparda Lauru Shepard Churchleyovou, televizního moderátora a hvězdu NFL Michaela Strahana, manažera kosmického průmyslu Dylana Taylora, investora Evana Dicka, rizikového kapitalistu Lanea Besse a jeho syna Camerona Besse. Start NS-19 je naplánován na 9:45 EST.
Raketa odstartuje ze soukromého zařízení společnosti Blue Origin v západním Texasu a jejím cílem bude dosáhnout výšky nad 100 000 kilometrů (tedy více než 340 000 stop) a po několika minutách se bezpečně vrátit na Zemi. Očekává se, že start od začátku do konce potrvá přibližně 11 minut. Posádka má zažít asi tři minuty beztíže. Kapsle New Shepard zrychlí na více než trojnásobek rychlosti zvuku, aby se dostala za hranici 80 kilometrů (asi 50 mil), kterou Spojené státy používají pro označení hranice vesmíru. Kapsle poletí autonomně, bez lidského pilota, a vrátí se pod sadou padáků, aby přistála v texaské poušti. Nosná raketa New Shepard je opakovaně použitelná a pokusí se vrátit a přistát na betonové podložce poblíž místa startu.
Zakladatel Blue Origin Bezos v červenci uskutečnil první let společnosti s posádkou do vesmíru, který znamenal vstup jeho společnosti do odvětví suborbitální turistiky, kde konkuruje společnosti Virgin Galactic Richarda Bransona. Na trhu soukromé vesmírné turistiky působí také společnost SpaceX Elona Muska. Kapsle Crew Dragon této společnosti však létá na oběžnou dráhu - v mnohonásobně větší výšce než lodě společností Blue Origin a Virgin Galactic - a ve vesmíru stráví spíše dny než minuty. Blue Origin také létá s New Shepardem na nákladní mise, jako byla ta srpnová, při nichž se v kapsli přepravuje výzkumný náklad. To je další oblast, kde dochází ke konfrontaci společnosti s Muskovou SpaceX.
Díky misi NS-19 vynese společnost Blue Origin v roce 2021 do vesmíru 14 lidí. V letošním roce se rozjely soukromé lety s lidmi do vesmíru - tři americké společnosti vynesly pasažéry za hranici vesmíru nebo až na oběžnou dráhu. Zatímco Bezos uvedl, že Blue Origin prodala budoucím pasažérům letenky v hodnotě téměř 100 milionů dolarů, cenu místa na palubě New Shepardu společnost nezveřejnila.
Zdroj: cnbc.com, Unsplash