Autor: Filip Kejval

Britská telekomunikační společnost Truphone ruského oligarchy Romana Abramoviče, která měla kdysi hodnotu půl miliardy dolarů, bude prodána za 1 dolar

Britská telekomunikační společnost vlastněná Romanem Abramovičem je prodávána dvěma evropským podnikatelům v oblasti technologií za přibližně 1 dolar, uvedl deník The Times.

Britská telekomunikační společnost vlastněná Romanem Abramovičem je prodávána dvěma evropským podnikatelům v oblasti technologií za přibližně 1 dolar, uvedl deník The Times.

Společnost Truphone, jejíž hodnota v roce 2020 dosáhla 512 milionů dolarů (410 milionů Kč), získala od Abramoviče a jeho dvou obchodních partnerů Alexandra Abramova a Alexandra Frolova investice ve výši téměř 375 milionů dolarů. Podle deníku vlastní Abramovič 23 % společnosti.

Společnost Truphone si v dubnu najala poradenskou firmu FRP, aby přezkoumala její "strategické možnosti" v návaznosti na sankce uvalené na bývalého majitele FC Chelsea.

Hakan Koc je jedním ze dvou podnikatelů, kteří se podle deníku The Times objevili jako jeden z preferovaných zájemců o Truphone.

Konkurenti se však obávají Kocových vazeb na Frolova, protože jeho obchod s ojetými vozy Auto1 získal finanční prostředky od firmy, kterou vede Frolovův syn.

Koc by vlastnil 90 % Truphonu, zatímco jeho obchodní partner, bývalý manažer v oblasti telekomunikací a investor soukromého kapitálu Pyrros Koussios, by vlastnil 10 % společnosti, uvedl list Financial Times. Truphone poskytuje elektronické SIM karty pro firmy a spotřebitele.

Abramovič musel prodat FC Chelsea poté, co ho v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu postihly západní sankce. Obchod v hodnotě 5,3 miliardy dolarů byl dokončen minulý měsíc skupině vedené spolumajitelem LA Dodgers Toddem Boehlym a investiční společností Clearlake.

Abramovič byl kdysi jedním z nejbohatších ruských oligarchů, jeho majetek se odhaduje na 14 miliard dolarů, ale kvůli západním sankcím se snížil téměř o polovinu.

Podle zprávy se současní vlastníci společnosti Truphone zavázali investovat více než 12 milionů dolarů a převezmou určité smluvní závazky, jako jsou jednorázové platby a dluhy, včetně pokuty ve výši 660 000 dolarů od Federální komunikační komise, která souvisí se zkreslením údajů o vlastnictví společnosti.

Lidé obeznámení s transakcí uvedli, že stávající majitelé dostanou až třetinu původně investovaných prostředků, informoval deník The Times. Abramovič však tyto prostředky nedostane, dokud bude podléhat sankcím.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články