Autor: Radka Guzi

Bude EU podporovat Ukrajinu pravidelnými půjčkami?

Na půdě Evropské unie se nyní projednává pravidelná finanční pomoc Ukrajině, v úvahu připadá také pravidelné poskytování úvěru Ukrajině. Mohlo by se jednat o finanční pomoc až do výše 18 miliard eur.

Na půdě Evropské unie se nyní projednává pravidelná finanční pomoc Ukrajině, v úvahu připadá také pravidelné poskytování úvěru Ukrajině. Mohlo by se jednat o finanční pomoc až do výše 18 miliard eur.

Finanční podpora ze strany Evropské unie by měla být zejména pro podporu základního chodu státu, v přepočtu na českou měnu by se mohlo jednat až o 438 miliard korun. Evropská komise tento týden odprezentovala návrh pomoci Ukrajině, která je zasažená válečnou agresí. Návrh finanční pomoci má ovšem své podmínky, jako je například závazek Ukrajiny vůči korupci či jiných negativních forem. Očekává se, že by se návrh mohl projednat do své finální podoby ještě letos v prosinci.

Priorita je v pravidelné pomoci

Jeden z představitelů evropské komise návrh hodnotí slovy, že je Evropa připravena nadále podporovat Ukrajinu, a především její obyvatele. Proto by návrh finanční pomoci měl být projednán s vysokou prioritou a s důrazem na rychlost tak, aby Ukrajina mohla finance čerpat již začátkem roku 2023.

Finanční pomoc, prozatím v podobě návrhu, by Ukrajině měla poskytnout 1,5 miliardy eur měsíčně, přičemž poskytnutí finanční prostředků by nemělo být rovnoměrně rozloženo, nýbrž ze začátku by se jednalo o vyšší sumu. Ukrajinští představitelé již delší dobu volají o pomoc s tím, že potřebují, alespoň 3 miliardy eur, aby mohl udržet státní zřízení v chodu.

Kolik už Evropská unie poslala peněz na Ukrajinu

Evropská unie, zatím žádnou pravidelnou finanční pomoc Ukrajině neposkytla. Její první finanční injekce pro Ukrajinu byla ve výši 1,2 miliardy eur, a to ve formě půjčky na začátku vojenského konfliktu. Následovala dohoda o 9 miliard eur, ovšem ta nebyla zcela dodržena. Ukrajina již dříve přiznávala, že obdržela velké množství slibů a dohod na pomoc, ale jejich realizace se zatím neuskutečnila.

Evropská unie aktuálně neposkytla 3 miliardy eur Ukrajině, které ji přislíbila, ovšem nepředpokládá se, že by slíbená částka nebyla Ukrajině poslána. Naopak dle posledních vyjádření představitelů Evropské unie poputuje na Ukrajinu více než 3 miliardy eur ještě do konce letošního roku.

Kde Evropa bude na pomoc brát finance

Finanční pomoc Ukrajině by měla být financována zejména z půjček na finančních trzích, a to jménem Evropské unie jako celku. Evropští představitelé věří, že podmínky půjčky pro půjčky Ukrajině budou velmi mírné a mohly by také obsahovat odloženou dobu splatnosti. Veškeré náklady včetně úroků by tedy pokrývala přímo Evropská unie.

Předložený návrh pomoci Ukrajině ovšem v sobě zahrnuje podmínku jednomyslného souhlasu členských zemí. To s sebou nese riziko, že některé země tuto pomoc neodsouhlasí v předložených podmínkách. Největším odpůrcem finančního návrhu by mohlo být Maďarsko, jehož představitelé se již před předložením návrhu vyjádřili, že takovýto formát podpory nepodpoří. Zejména se jim nelíbilo „vytloukat klín klínem“, kdy se má celá Evropská unie zadlužovat, aby mohla půjčovat dál.

Evropská unie musí pracovat i s tím, že se ekonomiky zemí nacházejí v hospodářských recesí a ekonomové predikují nižší ekonomický růst, vzhledem k vysoké inflaci a energetické krizi. Finanční pomoc Ukrajině a další hospodaření Evropské unie, tak musí vést nutně k tomu, že se fiskální politika celého členského uskupení bude muset upravit, aby Evropa neuvízla v dluhové pasti.

Zdroje:

ct24.ceskatelevize.cz

unsplash.com

Nejnovější články