Bývalí zaměstnanci obviňují společnost Google ze špatného zacházení

Mezitím co soudci prověřují předvolání v téměř rok trvajícím případu, který staví Google proti jeho zaměstnancům, bývalí zaměstnanci společnosti se snaží upozornit na sílící napětí mezi oběma stranami.

Mezitím co soudci prověřují předvolání v téměř rok trvajícím případu, který staví Google proti jeho zaměstnancům, bývalí zaměstnanci společnosti se snaží upozornit na sílící napětí mezi oběma stranami.

Tři bývalí zaměstnanci Googlu podali minulý týden žalobu a obvinili svého bývalého zaměstnavatele, že jim dal výpověď a to kvůli protestům proti cloudové dohodě. Google tuto dohodu podepsal s celní a pohraniční hlídkou Trumpovy administrativy v roce 2019.

Rebecca Rivers, Sophie Waldman a Paul Duke ve stížnosti tvrdí, že když byli najati společností Google, byli požádáni, aby podepsali smlouvu, která obsahovala klauzuli společnosti „Nebuďte zlí“.  Žalobci tvrdí, že Google porušil dohodu a požadují kompenzaci a další úlevy za to, že utrpěli „významnou újmu na pověsti a tím i na schopnosti být znovu zaměstnán“.

Mateřská společnost Google Alphabet nemá moc důvodů k finančním obavám – společnost má více než 140 miliard dolarů v hotovosti a ekvivalentech a tržní kapitalizaci asi 1,9 bilionu dolarů. Naproti tomu se staví řada odchodů zaměstnanců, interní bitvy o to, jak společnost využívá svou technologii umělé inteligence a dokonce i soudní spory související se zacházením s jejími zaměstnanci. Tyto skutečnosti  představují pro společnost, která se dlouho pyšní kulturou otevřenosti a inkluzivity, dost velkou potenciální zátěž.

Pro vysvětlenou - loni v prosinci podala americká Národní rada pro pracovní vztahy stížnost na Google, v níž tvrdila, že společnost nezákonně ukončila pracovní poměr zaměstnanců jako odvetu za jejich snahu sdružovat se v odborech. Zatímco soudci přezkoumávají předvolání, tak soud byl posledních pár měsíců pozastaven a zatím není jasné, kdy bude znovu obnoven.

Laurie Burgessová, právnička zastupující bývalé zaměstnance, kteří tento týden žalovali Google, uvedla, že poslední žaloba má zčásti sloužit jako takové „připomenutí, že je to stále živé a aktuální“.

V reakci na to mluvčí společnosti Google vydal v sobotu odpoledne následující prohlášení: „Jak jsme potvrdili v roce 2019, jako většina společností si  najímáme desítky externích konzultantů a advokátních kanceláří, aby nám poskytli rady v široké škále témat, včetně zaměstnanců, tedy závazky a angažovanost zaměstnanců. To zahrnovalo IRI Consultants na krátkou dobu. Nesouhlasíme s rozhodnutím, které nesprávně charakterizuje různé právně privilegované materiály a přezkoumáváme naše možnosti."

Tento týden nařídil soudce v případu Paul Bogas společnosti Google, aby odpečeťovala více než 70 dokumentů souvisejících s její komunikací s IRI Consultants, která se označuje za firmu zabývající se pracovněprávními vztahy. Společnost tvrdila, že IRI byla najata jako součást úsilí společnosti Google proti odborům, což podle právních dokumentů bylo nazváno „Projekt Vivian“. Bogas vydal 13stránkovou odpověď, v níž uvedl, že společnost je „neupřímná“ a že se pokusila zkreslovat  klasifikace dokumentů. „Můj přehled ukázal, že Odpůrce vynaložil značné současné úsilí, aby tomuto neprávnímu materiálu třetí strany dodal vzhled privilegované komunikace,“ napsal Bogas.

V lednu se zaměstnanci Google sešli, aby vytvořili odborovou organizaci Alphabet Workers Union, který nyní zahrnuje více než 800 členů. Přestože aktuální číslo v současné době představuje méně než 1 % celkové pracovní síly společnosti, odborová organizace dokazuje, že hodlá být hlasitá a aktivní.  Odborová organizace podporovala pracovníky Googlu zaměstnané smluvní firmou Adecco, kteří právě vyhráli boj proti firmě a Googlu poté, co společnost ustoupila od bonusového programu pro brigádníky v datových centrech.Ned McNally, brigádník v datovém centru Google v Council Bluffs, se k věci měsíc po vítězství pro New York Times vyjádřil takto: “Odbory rozhodně posílily odhodlání lidí postavit se do boje,“.

 

Zdroje: cnbc.com; unsplash 

Nejnovější články