Autor: Adam Spáčil

Bývalý generální ředitel FTX Sam Bankman-Fried byl podle úřadů zatčen na Bahamách

Bahamské úřady v pondělí zatkly Sama Bankmana-Frieda, bývalého generálního ředitele a zakladatele kryptografické burzovní platformy FTX, potvrdila na sociálních sítích americká prokuratura v jižním obvodu New Yorku.

Bahamské úřady v pondělí zatkly Sama Bankmana-Frieda, bývalého generálního ředitele a zakladatele kryptografické burzovní platformy FTX, potvrdila na sociálních sítích americká prokuratura v jižním obvodu New Yorku.

"Dnes v podvečer bahamské úřady na žádost vlády USA zatkly Samuela Bankmana-Frieda na základě zapečetěné obžaloby podané SDNY," uvádí se na Twitteru. "Očekáváme, že ráno podáme návrh na rozpečetění obžaloby a v té době budeme mít více informací."

"Bahamy a Spojené státy mají společný zájem na tom, aby byly pohnány k odpovědnosti všechny osoby spojené s FTX, které mohly zradit důvěru veřejnosti a porušit zákon," uvedl bahamský premiér Philip Davis v tiskovém prohlášení bahamského úřadu generálního prokurátora.

Královské bahamské policejní síly, Úřad generálního prokurátora a ministerstvo pro právní záležitosti na žádost deníku Insider o komentář bezprostředně nereagovaly.

Ačkoli byl Bankman-Fried zatčen na Bahamách, kde v současné době pobývá, podle odborníků by státní zástupci mohli mít právní nástroje k jeho vydání do USA.

Zatčení Bankmana-Frieda přichází poté, co FTX a její přidružené společnosti v polovině listopadu vyhlásily bankrot po spektakulárním krachu, který vyvolal vlnový efekt v celém světě kryptoměn. Bankman-Fried a jeho společníci čelí obvinění, že nezákonně zneužili prostředky zákazníků FTX k podpoře Bankman-Friedovy kryptoobchodní firmy Alameda Research, což vedlo ke ztrátě miliard dolarů z prostředků zákazníků.

Bankman-Fried byl po krachu FTX na určitém mediálním turné a nedávno řekl Andrew Ross Sorkinovi z New York Times, že se "nesnažil smíchat finanční prostředky" mezi FTX a Alameda Research.

Bankman-Fried měl v úterý vypovídat před výborem pro finanční služby Sněmovny reprezentantů. Není jasné, zda k tomu dojde podle plánu.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články