Ceny elektřiny v Evropě rekordně stoupají, protože Rusko omezuje dodávky zemního plynu, a kontinent se tak ocitá na pokraji recese.

Náklady na nákup elektřiny v Evropě se ve středu vyšplhaly na rekordní úroveň poté, co Rusko omezilo přísun zemního plynu na kontinent a zvýšilo tak tlak na již tak křehkou ekonomiku kontinentu.

Náklady na nákup elektřiny v Evropě se ve středu vyšplhaly na rekordní úroveň poté, co Rusko omezilo přísun zemního plynu na kontinent a zvýšilo tak tlak na již tak křehkou ekonomiku kontinentu.

Německá elektřina pro dodávky v příštím roce, referenční evropská cena, ve středu vystřelila na rekordních 388 eur (394 USD) za megawatthodinu - o více než 400 % více než před rokem. Později své zisky mírně snížila.

K prudkému nárůstu cen elektřiny došlo v době, kdy evropské ceny zemního plynu, který je klíčovým vstupem při výrobě elektřiny, rostly již šestý den v řadě, protože Rusko splnilo svůj slib a dále omezilo dodávky.

Nizozemské futures kontrakty na zemní plyn TTF, evropský benchmark, byly ve středu o 2 % dražší a dosahovaly hodnoty 203,50 eur za megawatthodinu. To bylo o více než 26 % více než v pátek na konci obchodování a zhruba o 780 % více než před rokem.

Ruská společnost Gazprom v pondělí oznámila, že omezí dodávky zemního plynu do Německa a Evropy prostřednictvím plynovodu Nord Stream 1 na pouhých 20 % kapacity, což zdůvodnila technickým problémem s turbínou.

Podle údajů společnosti Nord Stream klesl ve středu ráno průtok plynovodem na přibližně 20 % jeho kapacity.

Rusko již dříve snížilo toky plynu na 40 %, přičemž evropské vlády obvinily prezidenta Vladimira Putina, že v reakci na sankce kvůli válce na Ukrajině používá zemní plyn jako ekonomickou zbraň.

Analytici uvedli, že nejnovější omezení dodávek ruského zemního plynu do Evropy zasadí obrovskou ránu ekonomice regionu, která již zpomaluje pod tíhou rostoucí inflace a vyšších nákladů na půjčky.

"Elektřina se tak pro mnoho Evropanů změní z užitkové hodnoty v luxusní zboží a vážně poškodí konkurenceschopnost průmyslu ještě předtím, než budou přijata další tvrdá rozhodnutí o omezení spotřeby energie," uvedl ve středečním sdělení klientům Stefan Koopman, hlavní makro stratég Rabobank.

Banka Goldman Sachs v úterý uvedla, že nyní očekává, že se eurozóna ve druhé polovině roku dostane do recese.

"Snížené dodávky ruského plynu a vysoké ceny plynu budou mít v nadcházejících čtvrtletích výrazný dopad na aktivitu," uvedli analytici banky pod vedením ekonoma Svena Jariho Stehna.

"Úplné zastavení dodávek plynu zůstává živou možností, zejména v zimních měsících. Odhadujeme, že takové zastavení by eurozónu uvrhlo do prudké recese."

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články