Autor: Petr Jůn

Ceny ojetých automobilů rostou rychleji než bitcoin

Vaše auto může mít větší hodnotu než to, co máte v portfoliu. Ceny ojetých automobilů rostou rychleji než bitcoin a další aktiva.

Vaše auto může mít větší hodnotu než to, co máte v portfoliu. Podle výzkumníka trhu Jima Bianca rostou ceny ojetých automobilů rychleji než bitcoin a další aktiva.

"Pokud chcete vědět, jakou nejlepší investici jste pravděpodobně měli v roce 2021, je to to auto, které vám stojí na příjezdové cestě nebo v té garáži," řekl prezident Bianco Research. "Zhodnocuje se rychleji než akciový trh a v poslední době rychleji než některé kryptoměny."

Svou analýzu staví na indexu cen ojetých automobilů Manheim, který je určen ke sledování cenových trendů na trhu.

"Za poslední čtyři měsíce se jejich cena zvýšila o více než 20 %. Nejenže je to více než index S&P, ale za poslední čtyři měsíce je to více než samotný bitcoin," řekl. "Od 15. prosince, což je poslední soubor údajů, které máme k dispozici, právě teď zrychlují a rostou. Žádný vrchol, alespoň prozatím, neexistuje."

Bitcoin za poslední čtyři měsíce na základě čtvrtečního závěru burzy vzrostl přibližně o 5 %. Index S&P 500 se letos zatím zvýšil o 26 %.

Bianco uvádí dva býčí faktory na trhu ojetých automobilů. Prvním z nich jsou ti, kteří se kvůli nedostatku polovodičů dostávají z cen nových automobilů.

Kelley Blue Book uvádí, že ceny automobilů jsou na rekordních hodnotách. V listopadu stála průměrná cena nového vozu 46 320 USD a ojetých 27 569 USD, což je o 27 % více než ve stejném období loňského roku.

Druhý důvod: spekulanti, kteří chtějí vozidla překupovat. "To, co vidíme u ojetých vozů, je spěch lidí, kteří je chtějí koupit, a spěch lidí, kteří s nimi spekulují," poznamenal. "Kupujte je teď, protože budou jen dražší."

Trh s ojetými auty je v bublině

Je zřejmé, že toto není trh s automobily vašich rodičů.

"Má všechny příznaky bubliny," řekl. "Ceny ojetých automobilů by měly být znehodnocujícím se aktivem. Jejich cena by neměla růst. Přesto se letos jejich cena zvýšila o 49 %, řekněme o 50 %."

Bianco se domnívá, že cenový šok u automobilů odráží větší problém.

"To je přesně to, co [Federální rezervní systém] nechtějí, aby se stalo, protože to je ta sebeposilující myšlenka o inflaci," poznamenal.

Loni v prosinci v pořadu Trading Nation Bianco varoval, že rok 2021 může znamenat první návrat inflace za celou generaci.

V roce 2022 podle něj inflace poklesne, ale její sestup bude mnohem pomalejší, než si většina lidí myslí. Co se týče vrcholu cen automobilů, Bianco naznačuje, že to lze jen odhadovat.

"Mohlo by to trvat ještě rok. Mohlo by to trvat ještě dva týdny," řekl Bianco. "Aktivita, kterou vidíte, je pravděpodobně bublinová."

Zdroj: cnbc.com, Unsplash

Nejnovější články