Ceny plynu v Kalifornii se nadále zvyšují

Ceny plynu v Kalifornii dosáhly v sobotu průměrné ceny 4,671 USD za galon, což je podle organizace AAA nejvyšší cena od října 2012. Největší americký stát podle počtu obyvatel má nejvyšší ceny plynu v zemi.

Ceny plynu v Kalifornii dosáhly v sobotu průměrné ceny 4,671 USD za galon, což je podle organizace AAA nejvyšší cena od října 2012.  Největší americký stát podle počtu obyvatel má nejvyšší ceny plynu v zemi.

Celostátní průměr v sobotu mírně klesl na 3,414 USD a ceny v Kalifornii jsou tak oproti zbytku USA vyšší o bezmála 37 %. 

AAA uvedla, že silné dešťové bouře v severní Kalifornii omezily výrobní kapacitu, která se poté dostala dolů do jižní Kalifornie - stejně jako to, co se stalo v Louisianě s hurikánem Ida.

"Právě teď máme problémy s dodávkami, nic zásadního se neděje, dokud se rafinérie v severní Kalifornii nedokážou vrátit na plnou výrobní kapacitu," uvedl Jeffrey Spring, manažer komunikace Automobilového klubu Jižní Kalifornie. 

Ceny v některých oblastech tlačí na 5 dolarů, včetně okresu Humboldt v severní Kalifornii, kde průměrná cena byla v sobotu 4,963 dolarů. Oblast San Francisca vzrostla na více než 4,87 USD.

"To, co se děje v oblasti zálivu (viz San Francisco), naznačuje, že jsme možná na špičce tohoto zvýšení cen, kromě jakýchkoli dalších problémů," řekl Spring. "Takže doufáme, že do konce roku věci začnou směřovat dolů."

Ceny plynu se v průběhu roku neustále zvyšují, protože poptávka po palivech na celém světě roste a dodavatelé nejsou schopni (nebo nechtějí) produkovat více ropy. Přestože ceny ropy v USA letos vzrostly o více než 65 %, produkce ropy v USA je asi 14 % pod úrovněmi z konce roku 2019, tedy před vypuknutím Covidu.

Ceny benzínu vyskočily na 7-8 letá maxima a banky na Wall Street varují, že ropa za 100 nebo dokonce 120 dolarů je na cestě.

Kalifornie dosáhla své rekordní ceny v roce 2012 po závadách v rafinériích, které způsobily, že ceny na několik týdnů prudce vzrostly, než se vrátily dolů.

Zdroje: cnn.com, gasprices.aaa.com, pixabay

Nejnovější články