Chorvatský Rimac získal od investorů 500 milionů eur

Rimac Group, chorvatská společnost známá svým elektrickým sportovním vozem Nevera o výkonu 1 900 koní, uvedla, že získala 500 milionů eur (asi 537 milionů dolarů). Peníze byly získané od investorů, mezi než patří například Goldman Sachs a Porsche.

Rimac Group, chorvatská společnost nejlépe známá svým elektrickým sportovním vozem Nevera o výkonu 1 900 koní, uvedla, že získala 500 milionů eur (asi 537 milionů dolarů). Obnos byl získán od investorů, mezi než patří například Goldman Sachs a Porsche.

Nově je tak společnost Rimac oceněna na více než 2 miliardy eur.

Rimac se loni dostal na titulní stránky novin, když souhlasil s převzetím kontrolního podílu v Bugatti, ultraexkluzivní francouzské automobilce, která byla dlouho součástí koncernu Volkswagen. V rámci této dohody byly podniky Bugatti a Rimac se sportovními vozy spojeny do společného podniku, přičemž Rimac drží 55% podíl.

Očekává se, že nová investice urychlí odklon Rimacu od jeho kořenů jako malého výrobce špičkových elektrických sportovních vozů.

 Rimac by tak v budoucnu sice měl pokračovat ve výrobě modelu Nevera za 2,4 milionu dolarů prostřednictvím společného podniku s Porsche, ale také ve výrobě nových modelů z nové řady pro Bugatti.

Nyní však plánuje zaměřit velkou část svého úsilí a většinu svého nově získaného kapitálu na svou dceřinou společnost Rimac Technology, která vyvíjí a vyrábí komponenty pro vysoce výkonná elektrická a hybridní vozidla vyráběná jinými výrobci automobilů.

Rimac Technology již přilákala několik klientů zvučných jmen – včetně Ferrari, Hyundai, Jaguar, Mercedes-Benz, Porsche a Renault.

Rimac uvedl, že tuto novou kapitálovou infuzi využije k náboru 700 nových zaměstnanců, k otevření řady nových kanceláří v Evropě a také k vybudování nového ústředí, které je v současné době ve výstavbě poblíž Záhřebu, chorvatského hlavního města.

Toto nové ústředí – které bude zahrnovat výrobní a skladové prostory, stejně jako kanceláře a laboratoře – “bude tou největší budovou v Chorvatsku,” řekl novinářům na úterním briefingu přímo sámgenerální ředitel Mate Rimac.


 

Zdroje: cnbc.com; motortrend.com; unsplash

Nejnovější články