Autor: Petr Jůn

Chytré brýle Applu by mohly zaplavit trh již příští rok

Již nějakou dobu se očekává, že společnost Apple přijde na trh se svým projektem chytrých brýlí. Analytik Ming-Chi Kuo předpovídá jejich vypuštění v průběhu příštího roku, konkrétně v jeho druhé polovině.

Jsou to už více než dva měsíce co společnosti Ray-Ban a Facebook představily světu nový produkt. Tím jsou chytré brýle nesoucí název Stories, které umožňují pořizovat fotografie či videa o maximální délce 30 sekund. Nechybí ani mikrofony, díky kterým můžete poslouchat hudbu nebo telefonovat. Již nějakou dobu se očekává, že s projektem chytrých brýlí přijde i společnost Apple. Analytik Ming-Chi Kuo předpovídá jejich vypuštění na trh v průběhu příštího roku, konkrétně v jeho druhé polovině. Naproti tomu Mark Gurman z Bloombergu tvrdí, že si na Apple Glass budeme muset počkat až do roku 2023. Kdo z nich je tedy se svou predikcí blíže?

Magazín The Information přišel 10. července se zprávou, že Apple se svým projektem přešel z fáze prototypu do zkušební výroby. To naznačuje intenzivní práci na projektu společnosti, která je známá svou precizností a apelem na detail. Očekává se, že brýle poběží na vlastním operačním systému podporujícím rozšířenou realitu. Podle Bloombergu budou brýle schopny přenášet informace z iPhonu přímo do zorného pole uživatele. Zobrazovat by se mohly jak texty, e-maily nebo mapy, tak dokonce i hry. V plánu jsou i některé aplikace třetích stran a v úvahu připadá i samostatný specializovaný obchod s aplikacemi, jak ho známe například u Apple Watch.

Co se ceny týká, pravděpodobně se jeví scénář analytika Jona Prossera, který mluví o 499 dolarech. Ve srovnání s konkurenčním produktem Vuzix Blade, který využívá vestavěnou kameru a hlasovou asistentku Alexu, je to ovšem poměrně malá suma. Důvodem může být absence některé potřebné elektroniky pro komplexní provoz AR. Je ovšem cena okolo 11 000 korun pro nás v České republice podstatná? Pokud bude Apple trvat na provázanosti se svou vlastní hlasovou asistentkou, je možné, že se produkt na zdejším trhu ani neobjeví. Siri totiž neumí česky a u takových případů společnost s jablkem ve znaku značně krátí distribuci.

A proč by si lidé vůbec měli vybrat zrovna tento produkt? Jedním faktorem je samozřejmě značka výrobce, která se pyšní velmi loajálními zákazníky. Dalším faktorem může být i několik patentů, kterými by nové brýle mohly disponovat. Jeden z nich je může učinit velmi unikátními a ocení ho zejména lidé s dioptrickými brýlemi. Při používání Apple Glass totiž nebudou třeba žádné kontaktní čočky. Brýle se automaticky přizpůsobí lidem se zhoršeným zrakem pomocí „optické podsestavy“.

Pamatujete, jak Vám rodiče vždy říkali, abyste neseděli tak blízko obrazovky? Společnost intenzivně přemýšlí i nad problémy, které by mohlo používání brýlí vyvolat. Například k bolesti hlavy či nevolnosti dochází ze snahy mozku zaostřit objekty v dálce, které jsou ve skutečnosti zobrazeny na displeji přímo před očima. Řešením by mohlo být vysílání obrazu do oka, což je další patent, který se podařilo Applu získat.

Celkově tedy projekt Apple Glass provází mystická atmosféra a nikdo přesně neví, jak bude produkt vypadat a co vše bude umět. Společnost navíc pracuje i na VR headsetu, což je podobné zařízení, které by mohlo získané patenty také použít. Budoucnost je tedy v tomto ohledu nejasná, ovšem s rostoucím trendem rozšířené a virtuální reality je v zájmu Applu, aby se svým produktem přispěchal co nejdříve. Poněvadž co se například elektromobilů týká, společnosti tak trochu ušla velká příležitost. Jak řekla manažerka fondu Ark Invest’s Cathie Wood: „tohle měl být trh společnosti Apple. Apple měl koupit Teslu, když k tomu měl příležitost. Jsme rádi, že to neudělali."

Akcie Applu obchodující se na technologické burze Nasdaq pod ticker symbolem AAPL uzavřely v pátek svou pozici na 156 dolarech. Oproti čtvrtku zaznamenaly propad o 3,17 procent, což bylo způsobeno celkovou obavou spojenou s novým typem koronaviru. V celoročním období jsou však stále o necelých 32% nahoře.

Zdroje: cnbc.com, bloomberg.com, jablickar.cz, unsplash.com

Nejnovější články