Autor: Adam Spáčil

Čína je nyní druhým největším těžařem bitcoinů na světě poté, co se její aktivita odrazila od vládního zákroku

Čína se navzdory zásahům Pekingu proti těžbě bitcoinů vrátila na pozici globální těžařské velmoci.

Čína se navzdory zásahům Pekingu proti těžbě bitcoinů vrátila na pozici globální těžařské velmoci.

Výzkum cambridgeského Centra pro alternativní finance zjistil, že nárůst tajných těžebních operací po zákazu znamená, že země je nyní druhým největším místem pro těžbu bitcoinů na světě, hned po USA.

"V Číně se po náhlém nárůstu tajných těžebních operací po vládou nařízeném zákazu těžby bitcoinů v červnu 2021 země znovu stala významným těžebním centrem," uvedla CCAF ve své zprávě zveřejněné v úterý.

Čína byla předním těžařem bitcoinů, dokud její vláda v říjnu těžbu úplně nezakázala tím, že v zemi znemožnila veškeré podnikatelské aktivity související s kryptoměnami.

Podle výzkumu však snaha Pekingu potlačit těžbu bitcoinů vedla k prudkému nárůstu podzemní činnosti.

Čínští těžaři bitcoinů byli zdrojem 21,11 % celosvětového hashrate, uvedli vědci ve své studii o období od září 2021 do ledna 2022.

"To silně naznačuje, že se v zemi vytvořila významná podzemní těžební činnost, což empiricky potvrzuje to, co odborníci v tomto odvětví již dlouho předpokládali," uvádí se ve zprávě.

"Přístup k elektřině mimo síť a geograficky rozptýlené malé provozy patří k hlavním prostředkům, které těžaři v podzemí využívají, aby skryli své provozy před úřady a obešli zákaz."

Při těžbě bitcoinů řeší výkonné počítače složité hádanky, aby mohly razit nové mince a zabezpečit síť. Rychlost hashrate odráží výpočetní výkon, který využívá. proof-of-work kryptoměnové sítě, jako je bitcoin, ke zpracování transakcí v blockchainu. Může také odrážet, jak rychle stroje těžařů kryptoměn dokončují výpočty.

Zákaz čínské vlády měl podle zprávy za následek okamžitý pokles celkového celosvětového hashrate, který se však rychle obrátil, protože těžaři se přesunuli do zahraničí.

"Do konce roku 2021 se celková síťová hashrate téměř plně vrátila na úroveň před zákazem," uvedla. "Vzestupná trajektorie pokračovala i na začátku roku 2022 a vyvrcholila novým rekordním hashrate."

Výzkum zjistil, že na USA připadá 37,84 % hashrate. Rusko zaznamenalo výrazný pokles svého podílu, a to z 11,23 % v srpnu na 4,66 % v lednu. kazachstán se stal destinací pro těžaře kryptoměn, kteří utíkají před čínským zákazem, což způsobilo nárůst podílu hashrate na 18,10 % v srpnu. Přísná pravidla zavedená tamní vládou v boji proti nedostatku energie však srazila jeho podíl na 13,22 %.

Tvrdý zásah Číny proti kryptoměnám se projevil v celém odvětví a poskytl USA příležitost dostat se dopředu a poprvé se stát největším těžařem bitcoinů na světě.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články