Autor: Adam Spáčil

Čína prohlásila, že bude "bojovat až do konce", aby zabránila nezávislosti Thaj-wanu

Čína bude "bojovat až do konce", aby zastavila nezávislost Tchaj-wanu, prohlásil v neděli ministr obrany země v bojovném projevu, v němž také označil USA za "tyrana".

Čína bude "bojovat až do konce", aby zastavila nezávislost Tchaj-wanu, prohlásil v neděli ministr obrany země v bojovném projevu, v němž také označil USA za "tyrana".

"Dovolte mi, abych vám to objasnil," řekl Wej Feng-che na bezpečnostním summitu v rámci dialogu Šangri-La v Singapuru podle listu The Washington Post. "Pokud se někdo odváží oddělit Tchaj-wan od Číny, nebudeme váhat bojovat. Budeme bojovat za každou cenu. A budeme bojovat až do konce."

Wejův projev byl posledním z víkendových agresivních výměn názorů mezi čínskými a americkými vojenskými veliteli ohledně Tchaj-wanu - samosprávného demokratického ostrova, který Čína považuje za součást svého území.

"Nikdo by neměl podceňovat odhodlání a schopnost čínských ozbrojených sil chránit svou územní celistvost," řekl Wej podle agentury AFP.

Obvinil Washington z "vměšování do vnitřních záležitostí Číny" a dodal, že "ti, kdo usilují o nezávislost Tchaj-wanu ve snaze rozdělit Čínu, rozhodně nedojdou dobrého konce".

O den dříve obvinil americký ministr obrany Lloyd Austin Čínu z "neustálého zvyšování provokativní a destabilizující" vojenské aktivity v blízkosti ostrova. K tomu patří i čínská vojenská letadla létající v blízkosti Tchaj-wanu v "rekordním počtu v posledních měsících", uvedl.

"I nadále se zaměřujeme na zachování míru, stability a statu quo v Tchajwanské úžině," řekl v sobotu na stejné akci. "Kroky ČLR (Čínské lidové republiky) však ohrožují bezpečnost, stabilitu a prosperitu v Indopacifiku. A to je zásadní pro tento region i pro celý svět."

"Udržení míru a stability v Tchajwanské úžině není jen zájmem USA. Je to záležitost mezinárodního zájmu," pokračoval Austin.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články