Čína si nárokuje Tchaj-wan a to hrozbou trestní odpovědnosti pro zastánce nezávislosti

Čína udělí doživotní trestní odpovědnost vůči těm, kteří podporují „nezávislost Tchaj-wanu“. Toto uvedla země v pátek. Tento čin vyvolal v reakci pouze hněv a výsměch demokratického ostrova, obzvláště teď v době zvýšeného napětí ohledně citlivého sporu ohledně Tchajwanského průlivu.

Čína udělí doživotní trestní odpovědnost vůči těm, kteří podporují „nezávislost Tchaj-wanu“. Toto uvedla země v pátek. Tento čin vyvolal v reakci pouze hněv a výsměch demokratického ostrova, obzvláště teď v době zvýšeného napětí ohledně citlivého sporu ohledně  Tchajwanského průlivu.

Čína oznámila trest, který čeká na lidi, kteří budou považováni za to, že podporují nezávislost Tchaj-wanu.  Čína také nevyloučila použití síly k získání Tchaj-wanu pod svou kontrolu a to navzdory tvrzení ostrova, že jde o nezávislou zemi,která bude bránit svou svobodu a demokracii.

Úřad pro záležitosti Tchaj-wanu Čínské státní rady označil tchajwanského premiéra Su Tseng-čchanga, předsedu parlamentu You Si-kuna a ministra zahraničí Josepha Wu za „tvrdošíjně bojující o tchajwanskou nezávislost“. Úřad také oznámil všechny ty, co spadají do této škatulky.

Čína bude vymáhat svůj trest pro osoby na tomto seznamu tím, že jim nedovolí vstoupit na pevninu a do jejích zvláštních administrativních oblastí Hongkong a Macao. Takto uvedla Zhu Fenglian, mluvčí úřadu pro záležitosti Tchaj-wanu Čínské státní rady.

Takoví jednotlivci na černé listině nebudou moci spolupracovat se subjekty nebo lidmi z pevniny. A to ani jejich společnosti nebo subjekty, které je financují, nebudou moci z pevniny profitovat, dodala.

Tchajwanská Rada pro pevninské záležitosti v reakci Čínu napomenula a prohlásila, že Tchaj-wan je demokratickou společností s právním státem a nevládne jí Peking.

„Neakceptujeme zastrašování a hrozby ze strany autokratického a autoritářského regionu,“ uvedla rada s tím, že přijme „nezbytná protiopatření k zajištění bezpečnosti a blaha lidí“.

Zhu řekla, že poselství, které Čína chtěla vyslat příznivcům usilující o nezávislost Tchaj-wanu, bylo toto: „Ti, kteří zapomenou na své předky, zradí vlast a tím rozdělí zemi, nikdy neskončí dobře a budou lidmi zavrženi a historicky souzeni.”

V sobotním příspěvku na Twitteru tchajwanský ministr zahraničí Joseph Wu napsal: „Dostal jsem bezpočet blahopřání poté, co jsem byl na černé listině a doživotně sankcionován #CCP,“ s odkazem na Komunistickou stranu Číny.

„Mnozí žárlí na to, že nebyli označeni;  někteří se ptají, kde o to mohou požádat.  Abych si zasloužili tuto vzácnou poctu, budu dál bojovat za svobodu a demokracii na #Tchaj-wanu."

Čína věří, že tchajwanská prezidentka Tsai Ing-wen je separatistka usilující o vyhlášení formální nezávislosti.  Tvrdí, že Tchaj-wan je již nezávislou zemí s názvem Čínská republika a to je její formální název. Uvidíme tedy v dohledné době jakým směrem se vývoj tohoto palčivého sporu bude vydávat dál.
 

Zdroje: cnbc.com; unsplash

Nejnovější články