Čínská centrální banka snížila základní úrokovou sazbu pro jednoleté půjčky o 10 bazických bodů z 3,8 % na 3,7 %. Základní sazba pětiletých úvěrů byla snížena o 5 bazických bodů ze 4,65 % na 4,6 %, první snížení od dubna 2020, kdy v zemi vrcholila pandemie koronaviru. Čínská centrální banka ve čtvrtek znovu snížila své základní úrokové sazby z úvěrů kvůli obavám z ekonomického zpomalení druhé největší světové ekonomiky.
Čínská lidová banka snížila základní úrokovou sazbu pro jednoleté půjčky o 10 bazických bodů z 3,8 % na 3,7 %. V prosinci PBOC poprvé od dubna 2020 snížila základní úrokovou sazbu na jeden rok.
Úvěrové sazby primárních úvěrů (LPR) ovlivňují úrokové sazby z úvěrů pro podniky a domácnosti v zemi.
Většina nových a nesplacených úvěrů v Číně je založena na jednoleté LPR, ale pětiletá sazba ovlivňuje ceny hypoték na bydlení, uvádí Reuters. Rychlý průzkum agentury Reuters ukázal, že většina účastníků očekávala, že Čína ve čtvrtek sníží obě úrokové sazby.
Snížení sazeb podle Capital Economics pokračuje ve snaze PBOC snížit výpůjční náklady. „Hypotéky budou nyní o něco levnější, což by mělo pomoci podpořit poptávku po bydlení. PBOC již přiměla banky, aby zvýšily objem hypotečních úvěrů,“ uvedla v poznámce po oznámení Sheana Yue, čínská ekonomka firmy.
„Zdá se, že cílená podpora pro kupce nemovitostí omezuje jedno z nejvážnějších rizik poklesu, kterému ekonomika čelí,“ dodal Yue. Hlavní čínský ekonom Nomury Ting Lu však uvedl, že dopad škrtů LPR „bude docela omezený, protože tyto škrty jsou příliš malé na to, aby měly materiální dopad“. „Je nepravděpodobné, že by stačily k odstranění skutečných úzkých míst, a protože sazby u stávajících hypotečních úvěrů nebudou letos resetovány,“ napsal.
Nomura očekává další snížení jednoletého a pětiletého LPR, stejně jako poměr povinných minimálních rezerv, a výrazný nárůst devizových nákupů s cílem přidat likviditu a omezit zhodnocení během několika příštích měsíců.
Ačkoli Čína byla první velkou ekonomikou, která setřásla většinu svého ekonomického šoku způsobeného pandemií, loni vzrostly obavy ohledně udržitelnosti růstu. Přišly v důsledku utlumených spotřebitelských výdajů, přísnějších předpisů, bojujícího sektoru nemovitostí a také pekingské politiky nulové tolerance Covid.
Centrální banka v pondělí překonala očekávání trhu a poprvé od dubna 2020 snížila výpůjční náklady střednědobých úvěrů.
PBOC uvedla, že snižuje úrokovou sazbu u jednoletých střednědobých půjček v hodnotě 700 miliard jüanů (110,33 miliardy USD) o 10 bazických bodů z 2,95 % na 2,85 %.
Bruce Pang z China Renaissance poznamenal, že snížení různých sazeb centrální banky by pomohlo jak klesajícímu trhu s nemovitostmi, tak bojujícím malým podnikům.
Různé škrty podle něj vysílají poměrně silný signál pro směřování politiky. Odrážejí, jak centrální banka rychleji reaguje ve snaze snížit náklady na financování, zmírnit tlak na realitní trh a podnítit spotřebu a investice.
Čínská ekonomika vzrostla v roce 2021 o 8,1 %, protože neustále rostoucí průmyslová výroba kompenzovala pokles maloobchodních tržeb. Přesto toto číslo zaostalo za očekáváním ekonomů ohledně růstu o 8,4 %.
Zdroje:
cnbc.com
unsplash.com