Čínská ekonomika za měsíc říjen zaznamenává pokles vývozu do USA. Zároveň společnost Apple upozorňuje na to, že čínská opatření mají přímý negativní dopad pro výrobu iPhonů.
Vývoz čínské ekonomiky je podle očekávání značně pod očekávanou hodnotou. Nejedná se přitom o jednorázovou záležitost. Ekonomika Číny se totiž potýká s poklesem vývozu již třetí měsíc. Tento nižší export potvrdily také celní úřady USA. Nižší vývoz Číny se týká ale i dodávek do evropských zemí.
Pokles čínského vývozu byl konkrétně za poslední měsíc o 0,3 % ve srovnání s loňským říjnem. Výrazný pokles přitom byl již v měsíci září, kdy se čísla dala srovnat s obdobím v květnu 2020. Zářijový pokles byl o 5,7 %. V říjnu se jednalo o pokles 0,7 % v poměru k americkému dolaru.
Celkový pokles čínského exportu do USA klesl konkrétně o 12,6 % ve srovnání s loňským obdobím. USA jsou přitom největším obchodním partnerem Číny. Vývoz čínské ekonomiky do států Evropské unie přitom také klesl, a to o 9 %. Ovšem dle dat se pokles vývozu netýká jihovýchodní Asie, která naopak zaznamenala růst čínského vývozu, a to o pětinu více.
Čeho konkrétně je méně
Pokles vývozu čínské ekonomiky, zejména znamená, že se z Číny méně dováží například domácí spotřebiče, kterých z Číny nyní proudí o pětinu méně, nebo nižší dovoz hraček, který je nyní o 18 % nižší. Dováží se také méně obuvi, a to konkrétně o 11 %. Naopak vývoz automobilů je dokonce více jak o polovinu vyšší a nyní Čína vyváží přes 352 tisíc automobilů.
Očekávání ekonomů
Ekonomové snížili svoje predikce ohledně hospodářského růstu Číny pro rok 2023. Jejich důvodem je zejména oslabení světové poptávky. Dle analytiků to budeme mít dopad na nižší dovoz z Číny.
Navíc růst cenové hladiny, inflace, významně ovlivňuje kupní sílu zahraničních odběratelů. Vzhledem k ekonomickým recesím, vysoké inflaci lze předpokládat, že vývoz čínské ekonomiky bude i nadále v poklesu. Čínský export byl nižší, i přesto americký dolar posílil. K posílení dolaru také přispělo to, FED zvýšil úrokové sazby.
To, že se celosvětová poptávka mění, dokazuje například i to, že jihokorejský vývoz v říjnu poprvé klesl o 5,7 %, navzdory tomu, že tento export v posledních dvou letech žádný pokles nezaznamenal.
Společnost Apple
Společnost Apple uveřejnila informaci, že výroba jejího modelu iPhonu 14 se potýká s určitými omezeními, a to právě kvůli opatřením souvisejícím s covidem. Výrobní továrna má tak vzhledem k omezení velmi sníženou výrobní kapacitu.
Továrnu na výrobu iPhonů provozuje Foxconn a vzhledem ke covidovým omezením se společnost obává toho, že zákazníci Applu budou muset na své nové iPhony déle čekat. Bohužel prodloužení čekací doby přichází v okamžiku, kdy Apple zaznamenává silnou poptávku po těchto modelech iPhonů, které jsou navíc i dražší.
Továrnu společnosti Applu bohužel zasál jeden z lockdownů, které Čína na oblast, kde se fabrika nachází, uvalila.
Nyní je čekací doba na iPhone přibližně 31 dní, což by se mělo vzhledem k čínským rozhodnutím změnit směrem k horšímu.
Zdroje:
cnbc.com
unsplash.com