Autor: Adam Spáčil

Čínské nákupy ropy z Ruska se v červnu snížily o 14 %

Podle nových údajů Čína v červnu snížila nákupy ruské ropy o 14 % oproti květnu, protože ekonomiku srazily na kolena blokace v rámci nulové dohody COVID.

Podle nových údajů Čína v červnu snížila nákupy ruské ropy o 14 % oproti květnu, protože ekonomiku srazily na kolena blokace v rámci nulové tolerance covid.

Údaje Generální celní správy zveřejněné ve středu ukázaly, že Čína minulý měsíc dovezla z Ruska 7,28 milionu tun ropy, což je výrazný pokles oproti 8,42 milionu tun v květnu.

V dolarovém vyjádření Čína v červnu nakoupila z Ruska ropu v hodnotě 5,05 miliardy dolarů, což je o 5,85 miliardy dolarů méně než o měsíc dříve.

Čínský dovoz však zůstal vyšší než před rokem. V červnu 2021 země nakoupila 6,65 milionu tun ruské ropy, přičemž nižší ceny znamenaly, že dovoz stál 3,33 miliardy dolarů.

Ekonomika země se v letošním roce zpomalila pod vlivem politiky prezidenta Si Ťin-pchinga "zero-COVID", jejímž cílem je omezit šíření koronaviru zavedením přísných místních výluk.

Peking si pro letošní rok stanovil roční cíl hospodářského růstu ve výši 5,5 %. Analytici však očekávají, že se růst přiblíží 4 %.

Výluky ve velkých městech, jako je Šanghaj, v posledních měsících snížily poptávku po energii.

Zpomalení čínských nákupů ropy vyvolává otázky, zda se ruská ekonomika může úspěšně orientovat na Asii.

Evropská unie postupně ukončuje dovoz ruské ropy, ale Čína a Indie výrazně zvýšily své nákupy, čímž udržují tok peněz do moskevské pokladny, která vede válku na Ukrajině.

Agentura Bloomberg však v pondělí uvedla, že ruské dodávky ropy do Číny a Indie se oproti nedávnému maximu propadly o 30 %.

Celkově se objem čínského dovozu v červnu snížil. Dovoz ropy činil 35,23 mil. tun, což je o 30 % méně než v květnu, kdy činil 45,82 mil. tun.

"Objem dovozu může být v budoucnu o něco lepší, protože domácí ekonomika se zotavuje z nedávné virové vlny," uvedl Julian Evans-Pritchard, hlavní ekonom pro Čínu poradenské společnosti Capital Economics, ve zprávě pro klienty.

Evans-Pritchard nicméně uvedl, že problémy v čínském sektoru nemovitostí mohou mít také negativní dopad na ekonomiku.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články