Spolu s trhem nemovitostí je spotřeba jednou ze dvou oblastí, které ekonomy v jejich výhledu růstu Číny nejvíce znepokojují. Spotřebitelské výdaje jsou také sektorem, na který sázejí podniky a investoři, protože očekávají, že kupní síla čínské střední třídy v příštích letech poroste.
Nejvyšší představitelé v Pekingu tento měsíc na zasedání o ekonomickém plánování varovali, že růst čelí "trojímu tlaku" v důsledku klesající poptávky, šoků v nabídce a oslabujících se očekávání.
"Hlavním problémem těchto 'trojitých tlaků' je stále oslabení poptávky nebo nedostatečná poptávka," řekl Wang Jun, hlavní ekonom banky Zhongyuan. "Pokud se poptávka zlepší, pak se zlepší i očekávání."
Poukázal také na tahouny poptávky v podobě snížených výdajů místní vlády na infrastrukturní projekty a regulace podniků zabývajících se mimoškolním doučováním, které ovlivnily zaměstnanost.
Pokud jde o třetí tlak nabídkových šoků, uvedl, že souvisí především s pandemií a příliš drastickými opatřeními na snížení emisí uhlíku. Omezení návratu do práce související s virem přispělo k narušení globálních dodavatelských řetězců, včetně nedostatku kritických komponent, jako jsou polovodiče.
Celková nejistota ohledně pracovních míst a příjmů snižuje ochotu lidí utrácet. Pekingský zásah proti závislosti developerů na dluhu ovlivňuje také vnímání bohatství domácností, protože většina z nich je vázána v nemovitostech.
Nemovitosti představují "největší protivětrnou překážku růstu v roce 2022", uvedl hlavní ekonom Macquarie pro Čínu Larry Hu ve své výhledové zprávě. Očekává, že počet zahájených bytů a prodaná podlahová plocha budou v příštím roce klesat ještě rychlejším tempem a investice do nemovitostí se sníží o 2 % poté, co v letošním roce vzrostly o očekávaných 4,8 %.
"Politika v oblasti nemovitostí by měla někdy v příštím roce přejít od zpřísňování k uvolňování, protože očekáváme, že politici budou bránit 5% růst HDP," uvedl Hu. "Riziko spočívá v tom, že by mohli reagovat příliš pozdě, vzhledem k jejich neochotě používat nemovitosti jako prostředek stimulace."
Jianguang Shen, hlavní ekonom čínské společnosti JD.com, říká, že úřady by mohly spotřebu podpořit po vzoru Hongkongu, který nabízí poukázky. To by přimělo spotřebitele utrácet v konkrétních podnicích, jako jsou hotely, a dále by je motivovalo odstupňovanou strukturou, která by odemkla další poukázky až po vypršení platnosti nebo vyčerpání první.
Maloobchodní tržby v Hongkongu se v letech 2019 a 2020 snížily, protože protesty narušily místní ekonomiku, a to ještě předtím, než pandemie odřízla poloautonomní oblast od zahraničních a pevninských turistů. Místní úřady spustily nejnovější program voucherů v srpnu a maloobchodní tržby za rok do října vzrostly o 8,45 % oproti stejnému období roku 2020.
Maloobchodní tržby v pevninské Číně loni klesly, přestože ekonomika celkově rostla. Srovnání s tímto poklesem pomohlo maloobchodním tržbám v prvním čtvrtletí prudce vzrůst, ale tempo růstu se zpomalilo, zejména od léta. Maloobchodní tržby za prvních 11 měsíců letošního roku přesto vzrostly o 13,7 % oproti stejnému období roku 2020.
Zdroj: cnbc.com, Unsplash