Autor: Adam Spáčil

Obchodování s CFD: Co je to CFD?

CFD jsou deriváty, které umožňují obchodovat s celou řadou produktů. CFD jsou aktiva s pákovým efektem, což je vlastnost, která je činí rizikovějšími.

CFD jsou deriváty, které umožňují obchodovat s celou řadou produktů. CFD jsou aktiva s pákovým efektem, což je vlastnost, která je činí rizikovějšími.

Obchodování s CFD umožňuje investorům sázet na to, zda ceny aktiv porostou nebo klesnou, aniž by museli nakupovat skutečná aktiva. Zní to složitě? Žádný strach - vše vám podrobně vysvětlíme.

Řekněme, že chcete vydělat na růstu ceny akcií společnosti Microsoft. Pokud máte účet u online makléře, můžete se pustit do nákupu akcií společnosti Microsoft. Pokud se však rozhodnete pro obchod CFD u makléře CFD, nekoupíte skutečné akcie, ale koupíte sázku na to, že cena akcií vzroste. Samozřejmě můžete také vsadit na to, že cena půjde dolů. S makléřem podepíšete smlouvu, která stanoví, že kupující a prodávající si musí vyměnit rozdíl v hodnotě akcií Microsoft mezi okamžikem zahájení a uzavřením smlouvy. Poté můžete sedět a držet si palce, aby se cena vyvíjela vaším směrem.

Celkově lze říci, že obchodování s CFD je jako používání ostrého nože: může to být užitečný nástroj, ale můžete se ošklivě pořezat, pokud nemáte ponětí, jak s ním zacházet.

Co je to pákový efekt?

Mnoho investorů používá při obchodování s CFD pákový efekt. Co to ale přesně je pákový efekt? Zjednodušeně řečeno, finanční páka jsou vypůjčené prostředky použité pro investiční účely. V našem případě si půjčíte prostředky od svého makléře, abyste mohli nakoupit více CFD Microsoft, než byste mohli pouze s vlastními prostředky. Přemýšlejte o pákovém efektu jako o multiplikátoru vašich zisků/ztrát. Pákový efekt vám umožní získat větší expozici na trzích. Většina CFD brokerů bude vyžadovat alespoň určitou úroveň pákového efektu. Úrovně pákového efektu až 400:1 nejsou neslýchané, nicméně různé regulační orgány po celém světě zavedly limity pákového efektu pro různé typy aktiv.

U některých brokerů si mohou klienti sami nastavit úroveň pákového efektu, zatímco jiní brokeři mají pevně stanovené úrovně. Ujistěte se, že rozumíte rizikům spojeným s pákovým efektem a že to nepřeženete. Vysoká finanční páka může vaši pozici rychleji vyčerpat v důsledku zvýšené expozice.

Výhody obchodování s CFD:

  .
 1. Můžete uzavírat sázky na všechny druhy produktů. Pokud chcete například obchodovat s tureckými akciemi, můžete tak učinit pomocí CFD u většiny CFD brokerů. Nákup skutečných tureckých akcií je možný pouze u omezeného počtu makléřů. Pro makléře je jednodušší poskytnout přístup k CFD než mít přístup na tureckou burzu.
 2. Druhou výhodou je pákový efekt. Kurz vaší sázky bude mnohem vyšší než nákup skutečné akcie. Pákové obchody s CFD jsou spojeny s větším rizikem, proto doporučujeme, abyste před investicí plně porozuměli pákovému efektu.
 3. S CFD můžete snadno otevřít, což je velké plus.

Nevlastníte-li podkladové aktivum, vystavujete se dalším rizikům

Jednou z klíčových vlastností CFD je, že nevlastníte akcie (ani jiné podkladové aktivum). Při obchodování s CFD to představuje jiný druh rizika, kterému musíte porozumět, než se do CFD ponoříte hlouběji.

Příklad:

Řekněme, že Bob koupil akcie Siemens za 50 000 eur a Janet otevřela dlouhou pozici CFD Siemens za stejnou částku. Oba provedli své transakce u společnosti Busy Broker Co. Pak společnost Busy Broker Co. zkrachuje. Zde je popis toho, co se stane.

 • Protože Bobovy akcie Siemens jsou v úschově u jeho poskytovatele úschovných služeb, dříve nebo později si je bude moci vyzvednout.
 • Na druhou stranu Janet bude odškodněna pouze do výše země, kde je registrován makléř Busy. V EU je to až 20 000 eur, ale některé země ochranu investorů vůbec neposkytují.
 • U některých , si můžete otevřít účet jen s pár dolary, takže se do obchodování s CFD můžete vrhnout už s pár dolary. Pokud nemáte s obchodováním žádné zkušenosti, doporučujeme vám nejprve vyzkoušet obchodování na demo účtu.

  Demo účet je skvělý způsob, jak se seznámit s obchodní platformou brokera, než začnete investovat skutečné peníze. Demo účty obvykle poskytují přístup ke skutečné obchodní platformě, takže si můžete vyzkoušet její funkce. Můžete otevírat a uzavírat obchody, ale používáte virtuální prostředky a ne skutečné peníze. Doporučujeme vám provést několik obchodů s CFD na demo účtu, posoudit rizika a pohrát si s virtuální finanční pákou.

  Počáteční částka, kterou potřebujete pro obchodování s CFD, se liší v závislosti na konkrétním aktivu, se kterým chcete obchodovat: budete potřebovat více prostředků, pokud chcete investovat do ropy, a mnohem méně, pokud chcete koupit nebo prodat několik haléřových akcií.

  CFD jsou produkty s pákovým efektem, které jsou spojeny s vyššími riziky.

   Počáteční částka, kterou potřebujete pro obchodování s CFD, se liší v závislosti na konkrétním aktivu, se kterým chcete obchodovat.
  • Při obchodování s CFD se vaše ztráty a zisky mohou násobit: pokud cena ropy klesne o 5 % a vy máte 10x CFD, přijdete o 50 % (svého kapitálu).
  • S CFD se obvykle obchoduje na mimoburzovním (OTC) trhu, který je méně regulovaný než centralizované burzy. Riziko je vysoké, takže je nezbytné se ujistit, že broker, se kterým spolupracujete, je legální a bezpečný.

  CFD se doporučují zkušenějším obchodníkům.

  Otázka je legitimní a odpověď je dvojí.

  1. Na daném obchodu můžete ztratit více, než kolik jste do konkrétního obchodu investovali, protože můžete využít pákový efekt (viz výše).
  2. Co se týče toho, zda můžete ztratit více, než kolik jste na účet vložili, záleží na vašem makléři. Někteří brokeři nabízejí , což vás chrání před ztrátou více, než kolik jste převedli na svůj účet. Jedná se o poměrně nové nařízení, které bylo zavedeno v polovině roku 2018 a týká se brokerů regulovaných v EU.

  Funguje to stejně jako většina transakcí na finančních trzích. Nejprve si musíte vybrat makléře pro drobné investory, u kterého můžete obchodovat s CFD. Po vytvoření účtu prostřednictvím aplikace pro obchodování s CFD nebo na webových stránkách poskytovatele se budete moci přihlásit do platformy. Na svůj účet budete samozřejmě muset převést finanční prostředky.

  Na platformě uvidíte stejné nástroje a informace jako na platformě pro obchodování s akciemi. Platforma zobrazí tickery CFD, zavírací cenu, nákupní a prodejní cenu atd. Vyberte si konkrétní CFD, se kterým chcete obchodovat, a otevřete pozici. Nakupujte CFD (jděte na dlouhou pozici), pokud očekáváte, že cena podkladového aktiva poroste, nebo prodávejte (jděte na krátkou pozici), pokud očekáváte, že bude klesat.

  Zde je příklad: řekněme, že chcete otevřít pozici v produktu Apple. Pokud si myslíte, že cena akcií Apple poroste, koupíte CFD na Apple, pokud očekáváte pokles ceny, prodáte.

  Při otevírání pozice CFD se vždy zobrazí nákupní cena (bid) a prodejní cena (offer). Nabídka bude vždy vyšší než aktuální cena podkladového aktiva a nabídka bude vždy nižší.

  Jedním z dalších faktorů, o kterém musíte rozhodnout, je počet kontraktů, které chcete obchodovat. Všimněte si, že trhy mají svůj vlastní minimální počet kontraktů.

  Po otevření pozice sledujte, kam ceny směřují, a - v závislosti na pohybu podkladového trhu - pozici uzavřete kliknutím na příslušné tlačítko na platformě.

  Nejběžnějšími aktivy, která můžete obchodovat formou CFD, jsou akcie, akciové indexy a forex, ale seznam je mnohem delší. Existují makléři, kteří poskytují také CFD na kryptoměny, většinou na mince s největšími objemy (Bitcoin, Ethereum).

  Existují dva typy CFD:

   Podle toho, jaká je nabídka CFD, je možné je uzavřít.
  1. S expirací
  2. Bez expirace

  V popisu produktu se dozvíte, zda je expirace a přesné datum, kdy kontrakt vyprší. Obvykle popis produktu najdete buď na obchodní platformě, nebo na webových stránkách brokera. Hledejte tlačítko "informace" nebo "detail".

  Daňová pravidla týkající se CFD jsou v každé zemi jiná. Obecně platí, že CFD jsou zdaňovány stejně jako jakýkoli jiný kapitálový zisk. Vždy si ověřte místní daňové předpisy a poraďte se se svým účetním nebo daňovým poradcem, abyste získali úplný přehled.

  Základy obchodování s CFD - pokračujte ve vzdělávání

  Tady je několik klíčových aspektů, které je třeba vzít v úvahu:

  • Poplatky: Jeden broker CFD si může za typický obchod CFD účtovat 10-15krát více než jiný. Rozhodně se vyplatí zkontrolovat jejich poplatky.
  • Produkty a trhy: Chcete obchodovat CFD na Amazon nebo Bitcoin? Ne u každého brokera budou k dispozici. Před otevřením účtu se podívejte na portfolio produktů.
  • Otevření účtu: Někteří brokeři vyžadují minimální vklad, jiní ne.
  • Vklad a výběr peněz: Převod peněz na účet může být u jednotlivých brokerů CFD pětkrát pomalejší nebo dražší.
  • Webová obchodní platforma: Uživatelsky přívětivá a dobře vybavená obchodní platforma může výrazně zvýšit váš komfort
  • .

  CFD, zkráceně "contract for difference", jsou derivátové produkty, které se používají ke spekulaci na pohyb cen, aniž byste vlastnili podkladové aktivum. Vlastnictví skutečného aktiva je pro drobné investory často drahé nebo složité.

  CFD pokrývají většinu trhů, ale jsou rizikovější, protože zahrnují pákový efekt, což znamená, že jste více vystaveni pohybům trhu, a vaše ztráty tak mohou být mnohem větší.

  CFD jsou považovány za rizikovou investici, protože většina těchto obchodů probíhá na mimoburzovních trzích, což může vést k riziku protistrany, pokud si pro své obchody nezvolíte zavedeného brokera.

  Ujistěte se, že jste brokera důkladně prozkoumali a rozumíte rizikům spojeným s obchodováním CFD. Pokud si nejste jisti nebo máte dotazy, neváhejte se na nás obrátit na

  .

  Zdroje: brokerchooser.com, Unsplash.com

Nejnovější články