Co je to diverzifikace? Strategie portfolia, která využívá různé investice k omezení rizika.

Pokud znáte přísloví "Nedávejte všechna vejce do jednoho košíku", máte základní představu o diverzifikaci v investování.

Diverzifikace spočívá v rozložení vašich peněz do více druhů investic. Smyslem je, že vaše portfolio bude chráněno, pokud jedno konkrétní aktivum nebo skupina aktiv přijde o peníze.

Příklad pokud vložíte všechny své peníze do jedné akcie, může být celá vaše investice zničena, pokud tato společnost zkrachuje. Nebo (méně hrozivý scénář) nedosáhnete velkého růstu, pokud se tato firma nebo její odvětví dostane do těžkých časů. Investicí do 20 akcií však své riziko rozložíte. I když pět akcií klesne, můžete celkově vydělat, pokud se hodnota ostatních 15 akcií zvýší.

Diverzifikace nemůže zcela eliminovat riziko - pokud jde o investování, téměř nic není stoprocentně bezpečné. Může však výrazně snížit vaše vystavení riziku. Různé investice podléhají různým vlivům a různým stupňům volatility (výkyvům cen). V dobře diverzifikovaném portfoliu se vzájemně vyvažují a udržují vaše finance a jejich růst v rovnováze.

Co je to diverzifikace?

Když finanční odborníci hovoří o diverzifikaci, mohou mít na mysli různé strategie.

Tyto cíle diverzifikace se samozřejmě mohou překrývat: Agresivní růstové akcie jsou ty, které byste si chtěli ponechat dlouhodobě; vysoce likvidní investice bývají nízkorizikové. Ať už se jedná o jakoukoli strategii, všechny mají stejný cíl - ochránit portfolio před nárazy a tlaky volatilních pohybů, zejména těch směrem dolů.

A provádějí se v zásadě stejným způsobem: podle typů aktiv, do kterých investujete.

Diverzifikace napříč třídami aktiv

Jedním ze základních rysů diverzifikace je tzv. alokace aktiv - což zjednodušeně znamená, že investujete do různých druhů finančních nástrojů, tzv. aktiv.

V rámci těchto dvou širokých oblastí existuje několik podkategorií neboli tříd aktiv. Zde jsou ty hlavní pro individuální investory:

Chcete-li být považováni za dobře diverzifikované nebo dobře diverzifikované, mělo by portfolio - nebo alespoň váš celkový finanční majetek - obsahovat aktiva alespoň ze tří z těchto tříd. Například nemovitosti by mohly být zastoupeny domem, který vlastníte.

Kromě diverzifikace napříč třídami aktiv je důležité zvážit i diverzifikaci v rámci jednotlivých tříd aktiv. To platí zejména u něčeho takového, jako jsou akcie, které jsou pravděpodobně největší a nejrozmanitější ze všech tříd aktiv.

Akcie můžete rozčlenit různými způsoby. Jedním z nejběžnějších, pokud jde o diverzifikaci, je uvažovat o nich podle sektorů - tedy odvětví, do kterého patří.

Například investovat pouze do akcií společností Facebook, Google, Apple a Microsoft by nebylo zrovna ideální, protože všechny tyto společnosti patří do technologického sektoru, a jsou tedy ovlivňovány stejnými faktory, mají stejné silné a slabé stránky. Investice do akcií jiných sektorů, například energetického, průmyslového nebo finančního, by vám mohly pomoci vytvořit lépe vyvážené portfolio - protože by měly odlišné vlastnosti a mohly by reagovat odlišně za různých ekonomických podmínek.

Důležitost diverzifikovaného portfolia

Diverzifikace nabízí bezpečnost tím, že tlumí otřesy, které mohou postihnout určitá aktiva. Zajímavé je však zejména to, že může investorům pomoci omezit riziko, aniž by se výrazně snížily dlouhodobé výnosy. Ve studii průměrných výnosů a volatility portfolií z let 1926 až 2015 společnost Fidelity Investments porovnávala výkonnost portfolií diverzifikovaných několika různými způsoby, včetně "agresivního" (investováno převážně do akcií, pro silný růst) a "vyváženého" (rovnoměrněji rozděleného mezi dluhopisy pro příjem a akcie pro zhodnocení).

Fidelity zjistila, že výkyv mezi nejlepšími a nejhoršími 12měsíčními výnosy byl u "agresivních" portfolií o 79,64 procentních bodů vyšší než u "vyvážených". I přes dramaticky vyšší volatilitu však agresivní portfolia překonala průměrné roční výnosy pouze o 1,69 %. Takže za kompromis 1,69 % v podobě nižších výnosů jste si mohli užít hladší jízdu s mnohem menším počtem prudkých propadů na cestě.

Je však důležité zdůraznit, že ani ty nejpromyšlenější strategie diverzifikace nemohou zcela eliminovat ztráty - zejména v krátkodobém horizontu. Ve studii společnosti Fidelity utrpěla i ta nejkonzervativnější portfolia během nejhorších 12 měsíců ztrátu 17,67 %.

Nevýhody diverzifikace

Diverzifikace je v mnoha ohledech bezvýznamná. Ale samozřejmě vždy existují i nevýhody. Zde jsou dva důvody, které je třeba mít na paměti:

Druhý důvod, proč se podílové fondy, indexové fondy a fondy obchodované na burze (ETF) dostaly do popředí zájmu individuálních investorů. Nákupy do těchto košů cenných papírů vám pomohou dosáhnout okamžité diverzifikace - nejen v rámci tříd aktiv, ale napříč nimi.

A investoři se dokonce mohou rozhodnout diverzifikovat svůj fondový majetek do fondů s různou mírou rizika.

Níže jsou uvedeny například tři oblíbené typy podílových fondů:

Souhrn

Diverzifikace je jednoduchý koncept, i když způsobů, jak jí dosáhnout, je mnoho. A je to věc proměnlivá. Diverzifikace portfolia není činnost typu "nastav a zapomeň". Jak se mění vaše cíle nebo stárnete, je pravděpodobné, že budete muset alokaci aktiv upravit.

Mějte na paměti, že "primárním cílem diverzifikace není maximalizace výnosů. Jejím primárním cílem je omezit dopad volatility na portfolio," jak uvádí studie společnosti Fidelity. Jinými slovy, diverzifikace je defenzivní krok. Ale je to krok, který by měl alespoň do určité míry udělat každý investor.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články