Co je to makléř? Co vědět o zprostředkovateli, který pomáhá investorům nakupovat akcie?

V nejširším slova smyslu je makléř licencovaný zprostředkovatel mezi kupujícím a prodávajícím. Služby makléřů se využívají v celé řadě odvětví, včetně realit, pojišťovnictví a samozřejmě investování

V nejširším slova smyslu je makléř licencovaný zprostředkovatel mezi kupujícím a prodávajícím. Služby makléřů se využívají v celé řadě odvětví, včetně realit, pojišťovnictví a samozřejmě investování.

Investiční makléři neboli burzovní makléři působí jako prostředník mezi investory a burzami cenných papírů neboli tržišti, kde se nakupují a prodávají akcie.

Historicky měli investiční makléři klíče od Wall Street a byli jedinou možností, jak mohli běžní jednotlivci nakupovat a prodávat akcie. S rozvojem diskontních makléřů však potřeba makléřů podle jejich tradiční definice klesla.

Podívejte se, co byste měli vědět o investičním makléřství a jak online makléři změnili prostředí investování, jak ho známe.

Poznání makléřů

Bakléř je typ makléře, který umožňuje nakupovat a prodávat akcie, dluhopisy a další cenné papíry. Když si vyberete makléře, otevřete si makléřský účet, což je základní krok k tomu, abyste se stali investorem.

Cenné papíry se nakupují a prodávají na burzách cenných papírů, jako je například newyorská burza cenných papírů nebo Nasdaq. Protože tyto burzy vyžadují pro obchodování zvláštní přístup nebo členství, potřebují investoři makléře, kteří transakce zprostředkovávají.

Makléřské firmy a jednotlivci se stávají členy konkrétních burz splněním určitých regulačních standardů stanovených regulačním úřadem pro finanční průmysl (FINRA).

Kromě provádění příkazů poskytují makléři také řadu vzdělávacích zdrojů a poradenství v oblasti investování.

Krátká historie makléřů

Co si představíte, když se řekne investiční makléř? Je pravděpodobné, že si představíte člověka v obleku, který zběsile telefonuje na podlaze rušné burzy - což není příliš vzdálené tomu, jak to vypadalo dříve.

V minulosti si přístup na burzy mohli dovolit pouze zámožní investoři. Proč? Protože si tuto službu mohli dovolit pouze vysoce majetní jedinci, tedy lidé s likvidními aktivy ve výši alespoň 1 milion dolarů.

S rozvojem technologií a rozvojem internetu však přišel i vznik online makléřských společností, které otevřely cestu novému druhu investorů: investorům, kteří se řídí sami, neboli těm, kteří jsou ochotni spravovat svá investiční portfolia.

Dnes jsou většině lidí známí diskontní makléři, mezi něž patří jména jako eToro, T212 a XTB. Mnohé z těchto menších firem nabízejí online platformy, díky nimž se investování a obchodování stalo dostupnějším než kdykoli předtím.

Celkový posun vedl v posledních letech větší makléřské firmy - včetně Charles Schwab, E-Trade, TD Ameritrade a Fidelity - ke snížení poplatků za provize v naději, že získají větší podíl na trhu samostatně řízených investorů.

Mějte na paměti, že to, že si můžete spravovat své vlastní portfolio, ještě neznamená, že byste to měli dělat. Stále existují případy, kdy investor, konkrétně osoba s vysokým majetkem nebo s pokročilými finančními potřebami (které nevadí platit za další výhody), může stále chtít spolupracovat přímo s makléřem s plným servisem.

Rozhodování, zda spolupracovat s diskontním nebo full-service makléřem, závisí na faktorech, jako jsou investiční znalosti a finanční situace jednotlivce. Většina diskontních makléřů, kteří se specializují na akciový trh, je schopna účtovat nízké poplatky díky tomu, že působí prostřednictvím online platforem s nízkými režijními náklady.

"Nemyslím si, že jedna [strategie] je nutně lepší než druhá, jde jen o to, kde se ve svém životě nacházíte," říká Sun.

Přestože nižší náklady jsou hlavním lákadlem pro spolupráci s diskontním makléřem, je třeba poznamenat, že nenabízí investiční poradenství, daňové plánování ani osobní konzultace jménem klienta. Diskontní makléři pouze provádějí příkazy za klienty a nabízejí nižší poplatky tím, že se vyhýbají penězům, které by jinak vynaložili na uzavírání obchodů pro klienty s vysokým čistým jměním.

Regulace makléřů: Je důležité, aby váš makléř splňoval určitá kritéria

Svěřit své investiční řízení jiné osobě nebo firmě je velká zodpovědnost.

Pokud se nakonec rozhodnete pro individuálního makléře, ujistěte se, že odborník, se kterým spolupracujete, je registrovaným investičním poradcem (RIA). RIA jsou vázáni předpisy Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) a dodržují fiduciární standardy.

Sun doporučuje těm, kteří chtějí spolupracovat s investičním profesionálem, aby spolupracovali s někým, kdo má toto fiduciární označení. "Je to tak důležité, protože víte, že když vám někdo radí, dělá to [s] ohledem na váš nejlepší zájem [a] na základě licencí, které má," říká.

V USA musí registrovaní makléři podle požadavků FINRA složit zkoušku General Securities Representative Exam, což je test se 125 otázkami a výběrem z několika odpovědí, který je po dokončení spojen s certifikací FINRA Series 7. V USA musí makléři složit zkoušku General Securities Representative Exam, což je zkouška, která se skládá ze 125 otázek. Zkouška Series 7 dává makléři oprávnění nakupovat a prodávat většinu cenných papírů, ale tím to nutně nekončí.

Zkoušky Series 63 a Series 66 jsou rovněž vyžadovány společností FINRA, aby se makléř mohl stát registrovaným makléřem v různých státech, a zkouška Series 53 umožňuje makléřům nakupovat a prodávat komunální dluhopisy.

Podtrženo a sečteno

Makléř je fyzická osoba nebo firma, která jménem klientů nakupuje a prodává akcie.

Zejména makléři se postupem času značně vyvinuli a nyní se nejčastěji vyskytují v podobě online diskontních makléřů.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články