Co je to Nasdaq?

Nasdaq je největší a nejstarší burza cenných papírů na světě, kde se veškeré nákupy a prodeje uskutečňují elektronicky, nikoli na fyzickém obchodním parketu.

Nasdaq je největší a nejstarší burza cenných papírů na světě, kde se veškeré nákupy a prodeje uskutečňují elektronicky, nikoli na fyzickém obchodním parketu.

Zkratka pro National Association of Securities Dealers Automated Quotations znamená, že Nasdaq je druhou největší burzou cenných papírů na světě podle tržní kapitalizace kótovaných společností - překonává ji pouze Newyorská burza cenných papírů (NYSE).

Burza Nasdaq, která byla průkopníkem v oblasti on-line operací, když v roce 1971 zahájila svou činnost, poskytovala služby kotace pro společnosti, které se dříve obchodovaly pouze na mimoburzovním trhu (OTC). Brzy se stal domovem mnoha nových a inovativních high-tech startupů, včetně společností Microsoft a Apple.

Dnes hraje Nasdaq důležitou roli na trzích a v ekonomice, jeho dva hlavní indexy - Nasdaq Composite a Nasdaq 100 - jsou ostře sledovanými barometry obchodu.

Abyste se v tom všem dokázali vyznat, zde najdete to, co potřebujete vědět o Nasdaqu, od jeho fungování až po chytré strategie investování.

Nasdaq je technicky vzato dealerský trh, kde kupující i prodávající obchodují s tvůrcem trhu s určitou akcií nebo cenným papírem, na rozdíl od aukčního trhu (jako je NYSE), kde kupující a prodávající obchodují mezi sebou prostřednictvím makléře.

Kótované společnosti na Nasdaqu představují širokou škálu odvětví nebo průmyslových skupin. Většina z nich působí v oblasti technologií, spotřebitelských služeb a zdravotnictví.

Ačkoli je na Nasdaqu spousta obřích společností, jako jsou PepsiCo., PayPal a Amazon, jeho akcie bývají více orientované na růst a méně blue-chip než akcie na newyorské burze. Akcie na Nasdaqu mají pověst akcií, které přinášejí inovace, narušení - a volatilitu.

Historie burzy Nasdaq

Burzu Nasdaq založila v roce 1971 tehdejší Národní asociace obchodníků s cennými papíry (v současnosti známá jako FINRA). Původně se jednalo pouze o kotační systém - elektronický ticker s nabídkovými a poptávkovými cenami -, který však začal být doplňován o obchodní a transakční systémy.

Nasdaq nemá a nikdy neměl fyzický obchodní parket. To se pro burzu stalo problémem v roce 1995, kdy hrozilo, že ji opustí velké společnosti, jako například Microsoft. Absence obchodního parketu znamenala, že burza není fyzicky přítomna, není zde slavnostní zahajovací zvonění, a co je důležitější, není zde místo, odkud by mohly mediální sítě vysílat během obchodního dne.

Tento problém byl vyřešen v roce 2000 výstavbou masivní desetipatrové vysoké věže na rohu 43. ulice a Broadwaye v New Yorku, známé jako MarketSite, vybavené video obrazovkami, plnohodnotným televizním studiem a, ano, slavnostním zahajovacím zvoněním. Vlastní obchodování však zůstává elektronické.

Je to trochu ironie: Nasdaq, který začínal jako plně elektronická burza, musel vytvořit fyzickou přítomnost, aby získal důvěryhodnost na Wall Street. Nakonec však NYSE a další starší, zavedené burzy, zjistily, že potřebují elektronickou složku, aby zůstaly konkurenceschopné na rychle se vyvíjejícím trhu.

Nasdaq má dva hlavní indexy

Nasdaq není jen burza cenných papírů. Má také dva vysoce ceněné indexy, které denně sledují výkonnost akcií Nasdaq.

Z obou indexů má větší vliv index Nasdaq Composite. Když komentátoři hovoří o tom, že "Nasdaq uzavírá o pět bodů výše", obvykle mají na mysli právě Composite.

Zatímco kompozitní index je nejsledovanější, index Nasdaq 100 sledují pozorněji obchodníci a investoři, kteří se zajímají o futures, opce a burzovně obchodované fondy.

Jak Nasdaq Composite, tak Nasdaq 100 používají stejnou modifikovanou metodu vážení tržní kapitalizace, při níž se závěrečná cena každé akcie vynásobí celkovým počtem akcií v oběhu dané společnosti, čímž se získá tržní kapitalizace dané akcie.

Váhy akcií se vypočítají vydělením tržní kapitalizace každého cenného papíru celkovou kapitalizací všech cenných papírů indexu. Váhy akcií pro každou akcii se pak vynásobí závěrečnou cenou dané akcie a celkový součet se vydělí indexovým dělitelem, který zohledňuje výkyvy na trhu, jako jsou rozdělení akcií, fúze a další akce. Výsledkem je průměr Nasdaqu pro daný den.

Výkonnost indexů Nasdaq

V průběhu času měly akcie Nasdaqu tendenci dosahovat lepších výsledků než širší akciový trh. Jeho indexy - zejména Nasdaq 100 - historicky překonávaly indexy S&P 500 (který sleduje akcie velkých společností) a Dow Jones Industrial Average (30 největších amerických společností), dva další zástupce akciového trhu jako celku.

Například index S&P 500 vzrostl za pět let do července 2022 přibližně o 60 % a Dow o 46 %. Během stejného období vzrostl Nasdaq Composite o 88 %, zatímco Nasdaq 100 vyskočil o 113 %.

Vysvětlení? Oba indexy Nasdaq se silně opírají o technologie, spotřebitelské služby a zdravotnictví, což jsou odvětví, která v posledních letech dosahovala nejlepších výsledků.

Nezapomeňte však, že akcie Nasdaq bývají také volatilnější. To znamená, že při poklesu trhu mohou klesat mnohem silněji a rychleji. To se projevilo v první polovině roku 2022, kdy jak Nasdaq Composite, tak Nasdaq 100 vedly k poklesu, když se americké akcie propadly do medvědího trhu.

Jak investovat do akcií Nasdaq

Vždy se můžete pokusit kopírovat Nasdaq 100 nebo Nasdaq Composite sami, a to nákupem jednotlivých akcií. Pravděpodobně by však bylo efektivnější investovat do indexového fondu, který sleduje tržní indexy. Mnohé z nich se přirozeně obchodují na burze Nasdaq.

Kromě toho, že je Nasdaq akciovým trhem, je také veřejnou společností a můžete do něj také investovat. Obchoduje se pod názvem Nasdaq Inc. (NDAQ). Nezapomeňte však, že investujete do společnosti samotné - nikoli do akcií kótovaných na její burze.

Finanční poznatek

Nasdaq se zapsal do historie tím, že byl prvním elektronickým akciovým trhem. Dnes jako druhá největší velká burza na světě odráží pohyb na trhu technologických a rychle rostoucích společností. Burza Nasdaq a její indexy jsou velmi sledovány těmi, kdo investují do těchto typů cenných papírů.

Indexy Nasdaq, které jsou vyváženy směrem k růstovým akciím, dosahují lepších výsledků než ostatní. A investice do podílových fondů nebo ETF sledujících Nasdaq poskytují investorům snadný a efektivní způsob, jak využít výhod s menším rizikem.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články