Co je to prodej na krátko neboli "short selling"?

Když se akciím nebo jiným aktivům daří, investor vydělává. A když se hodnota investic sníží, investor utrpí ztrátu.

Když se akciím nebo jiným aktivům daří, investor vydělává. A když se hodnota investic sníží, investor utrpí ztrátu.

Ale toto není jediný způsob, jak na akciovém trhu vydělat (nebo prodělat) peníze. Někteří obchodníci se ve skutečnosti snaží vydělávat sázením proti akciím. Tato strategie se nazývá krátký prodej. Spočívá v prodeji vypůjčených akcií v očekávání poklesu ceny.

Prodej na krátko je obchodní strategie s vysokým rizikem a vysokým ziskem. Když jde vše podle plánu, může krátká pozice přinést působivé výnosy. Může však také vést k velkým ztrátám, zejména pokud dojde k tzv. short squeeze, k němuž neslavně došlo během nedávného obchodního šílenství s akciemi Gamestop.

Ačkoli nejvýznamnějšími hráči na poli krátkých prodejů jsou manažeři hedgeových fondů a profesionální obchodníci, každý investor s maržovým účtem může jít na krátkou pozici na akcie. Stojí však potenciální výhody krátkého prodeje za rizika? Zde je to, co byste měli vědět.

Co je krátký prodej?

Krátký prodej, neboli shortování nebo zaujímání krátké pozice, je situace, kdy obchodníci nebo investoři prodávají vypůjčené akcie v naději, že je později koupí zpět za méně peněz. Obecně platí, že prodejci nakrátko si půjčují akcie od svého makléře. Makléř může půjčovat ze svých vlastních zásob, ze zásob jiného makléře nebo od klientů, kteří mají maržové účty a jsou ochotni půjčit své akcie.

Z krátce prodaných akcií se musí platit maržový úrok, dokud nejsou vráceny věřiteli. A pokud jsou v době, kdy jsou akcie zapůjčeny, vyplaceny nějaké dividendy, musí je prodejce nakrátko zaplatit také. Tyto náklady sníží celkový zisk prodejce nakrátko nebo prohloubí jeho ztráty.

Bez ohledu na to, jak se krátká pozice vyvíjí, musí být vypůjčené akcie nakonec vráceny věřiteli. Pokud cena akcií klesne, může je prodejce nakrátko odkoupit zpět za nižší cenu, vrátit je věřiteli a rozdíl si uložit do kapsy s pěkným ziskem. Pokud však cena vzroste, může být obchodník nucen pozici uzavřít se ztrátou.

Chcete-li se účastnit krátkého prodeje, musíte mít u svého makléře maržový účet - speciální makléřský účet, který vám půjčování umožňuje. Musíte také splnit požadavky makléře na počáteční a udržovací marži. Předpokládejme, že váš makléř má u krátkých akcií požadavek na počáteční marži ve výši 50 %. V tomto případě byste museli mít na účtu alespoň 10 000 USD, abyste mohli otevřít krátkou pozici ve výši 20 000 USD.

Jak funguje krátký prodej?

Podívejme se, jak by mohl fungovat krátký prodej akcií XYZ. V současné době se akcie prodává za 100 USD za akcii. Domníváte se, že cena akcie je předurčena k poklesu, a prodáváte nakrátko 100 akcií za celkovou prodejní cenu 10 000 USD.

Nyní předpokládejme, že vaše tušení bylo správné a cena akcie XYZ klesne na 80 USD. Nakoupíte 100 akcií, abyste nahradili ty, které jste si vypůjčili, za celkovou cenu 8 000 USD. Bez započtení úroků (a případných dividend) by váš zisk činil 2 000 USD (10 000 USD - 8 000 USD = 2 000 USD).

Předpokládejme však, že jste u XYZ odhadli špatně a cena skutečně vyskočí na 120 USD za akcii, než se nakonec rozhodnete uzavřít svou pozici (náhradními akciemi) a snížit své ztráty. Při ceně 120 USD za akcii byste museli zaplatit 12 000 USD za náhradu 100 vypůjčených akcií, což by znamenalo ztrátu 2 000 USD (10 000 USD - 12 000 USD = - 2 000 USD).

Jaká je výhoda krátkého prodeje akcií?

Obchodníci se účastní krátkého prodeje - neboli v žargonu obchodníků krátkého prodeje - především jako způsob, jak vydělat na krátkodobém poklesu hodnoty akcie. Využití marže při krátkém prodeji je pro mnoho obchodníků také atraktivní, protože znamená nižší kapitálové požadavky a možnost vysokých ziskových marží.

Například obchodník s 25 000 USD na maržovém účtu může zaujmout krátkou pozici až do výše 50 000 USD. Nyní předpokládejme, že podkladová akcie oslabí o 10 % na 45 000 USD, než bude pozice uzavřena se ziskem 5 000 USD. V tomto případě je zisk obchodníka ve skutečnosti 20 %, protože riskoval pouze kapitál ve výši 25 000 USD (25 000 USD x 0,20 = 5 000 USD).

Obchodník se také může rozhodnout jít do krátké pozice na akcii, aby se zajistil proti dlouhé pozici (tj. akciím, které již přímo vlastní). Řekněme například, že jste investorem do akcií ABC: Vlastníte 200 akcií při průměrné ceně 40 USD za akcii. Nechcete prodávat, ale zároveň se obáváte o krátkodobé vyhlídky společnosti kvůli negativní zpravodajské události, neuspokojivé zprávě o výsledcích nebo z jiného důvodu.

V tomto případě se můžete rozhodnout pro krátkou pozici 200 akcií ABC za 40 USD. Jakmile hodnota akcie klesne pod 40 USD, vaše dlouhá pozice začne prodělávat. Zisky z vašeho krátkého prodeje však dokážou tyto ztráty negovat.

Předpokládáme, že cena akcie ABC klesne až na 35 dolarů za kus, než se začne zotavovat. Při ceně 37 USD za akcii se rozhodnete, že ABC je na cestě k návratu, a opustíte svou krátkou pozici, abyste si uzamkli zisky a vyhnuli se propadu případných zisků své dlouhé pozice (ve které těžíte z růstu hodnoty ABC).

Jaká jsou rizika krátkého prodeje?

Velkým rizikem krátkého prodeje je, že byste mohli špatně odhadnout a akcie by mohly vzrůst. A riziko špatného odhadu je u krátkého prodeje vyšší než u tradičního investování. Zde je důvod.

Při nákupu akcie je váš růst neomezený, zatímco maximální ztráta, kterou můžete utrpět, je celá vaše investice nebo 100 % (v případě, že cena akcie klesne na 0 USD). U krátkého prodeje je to však přesně naopak. Váš maximální zisk je 100 % (opět v případě, že cena akcie klesne na 0 USD), zatímco váš potenciál ztráty je technicky nekonečný.

Předpokládejme, že máte krátkou pozici na akcii za 25 USD za akcii. Pokud by akcie klesla až na 0 USD, váš zisk by byl maximalizován na 25 USD zisku na akcii. Pokud však obchod půjde proti, akcie může vzrůst na 50 dolarů (100% ztráta), 75 dolarů (200% ztráta), 100 dolarů (300% ztráta) nebo ještě výše.

Podtrženo a sečteno

Krátký prodej je v podstatě medvědí nebo pesimistický krok, který vyžaduje pokles akcie, aby investor vydělal. Jedná se o vysoce rizikovou, krátkodobou obchodní strategii, která vyžaduje pečlivé sledování akcií a trhu. Z těchto důvodů nemusí být vhodnou strategií pro individuální investory, kteří preferují pasivní, dlouhodobý přístup ke svému portfoliu.

Pro aktivní obchodníky nebo investory, kteří se zabývají časováním trhu, je však krátký prodej strategií, která může přinést pozitivní výnosy i v období negativních výnosů akcie nebo trhu jako celku. Pokud se však rozhodnete pro shortování akcií, ujistěte se, že plně rozumíte rizikům a máte jasný plán, jak se z tohoto shortování dostat, pokud cena akcií začne růst proti vám.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články