Většina investorů chce, aby akcie, které nakupují, rostly nebo se zhodnocovaly, jak říkají finanční profesionálové. Některé akcie se však zhodnocují mnohem více než jiné.
Tak je tomu zejména u tzv. růstových akcií - akcií, jejichž hodnota obecně roste rychleji než průměr. Jinými slovy, překonávají akciový trh.
Mají velkou přitažlivost a hodně se o nich píše. Ale jako každá investice mají i ony své nevýhody. Pojďme si projít vzestupy a pády růstových akcií.
Co je to růstová akcie?"
"Růstové společnosti nebo akcie obvykle v nedávné minulosti rostly nebo se očekává, že jejich příjmy a zisky porostou rychleji než trh," říká Niladri Mukherjee, vedoucí CIO portfoliové strategie ve společnosti Merrill Lynch. "Obvykle působí v novějších a rychleji rostoucích odvětvích a narušují tradiční způsoby podnikání."
Pro investory jsou růstové akcie palivem, které pohání zhodnocování jejich portfolií - jsou to velcí vítězové, nebo alespoň potenciální vítězové. Bývají však rizikovější než jiné druhy akcií: Jejich nadprůměrné ceny zvyšují riziko většího propadu v případě, že zisky jejich společností nebudou odpovídat očekáváním. A to může být běžné, protože mnohé z nich jsou poměrně mladé společnosti, slibné, ale nevyzkoušené.
Klíčové vlastnosti růstových akcií
Růstové akcie nejen rychle rostou. Vykazují také řadu dalších charakteristických znaků.
Jedním z rysů růstových akcií je samozřejmě jejich rychlé zhodnocování. Bohužel neexistuje žádná konkrétní míra, která by označovala akcie jako růstové. Místo toho by se investoři měli při rozhodování, zda daná akcie odpovídá tomuto označení, řídit tržními průměry - indexy, jako jsou S&P 500, Dow Jones Industrial Average a Nasdaq Composite.
Například v roce 2021 vzrostl index S&P 500 o 27 %, zatímco Dow Jones o téměř 19 %. Naproti tomu společnost Amazon - dnes asi nejvýznamnější růstová akcie - vzrostla v roce 2020 o 66 %. Stejně tak společnost Apple se ve stejném roce vrátila o zhruba 82 %. Její výnosy v roce 2021 ve výši 35 % nebyly tak lákavé.
S růstem ceny akcií souvisí i vysoká míra růstu zisku na akcii typické růstové společnosti. V podstatě to znamená, že její zisky rostou rychleji, než je průměr trhu, což je v konečném důsledku to, co vede investory k tomu, aby tlačili na růst ceny jejích akcií.
Pokud si opět vezmeme za příklad společnost Amazon, její zisk na akcii za 3. čtvrtletí 2021 byl o 193 % vyšší než ekvivalentní údaj za 2. čtvrtletí 2020. To je hodnota, které se index S&P 500 jednoduše nemůže rovnat, přičemž i poměrně optimistické prognózy Briana Belskiho z BMO Capital Markets odhadují, že do konce roku 2022 poroste EPS indexu S&P o 20 %.
Obvykle se s růstovými akciemi pojí také nadprůměrný poměr ceny k zisku (P/E), který měří cenu akcií společnosti v poměru k jejímu zisku na akcii. Vyšší poměr P/E značí dražší akcie, což se dá očekávat u růstových akcií, které slibují překonat trh.
Například v roce 2020 měla společnost Tesla ohromující poměr P/E ve výši 1 444, zatímco Nasdaq Composite a S&P 500 se v průměru pohybovaly kolem 40. Nyní však mají jak Tesla, tak oba indexy mnohem nižší poměr P/E. V polovině září 2022 činil poměr P/E společnosti Tesla 107,94. Index Nasdaq se nacházel na úrovni 26,88 a poměr S&P 500 činil 19,94.
Růstové akcie obvykle nevyplácejí akcionářům dividendy. Místo toho se rozhodnou vložit veškeré zisky zpět do výroby, expanze nebo výzkumu a vývoje.
V podstatě je to jeden z důvodů jejich růžového výhledu. "U růstových akcií se předpokládá růst částečně proto, že firmy reinvestují veškeré zisky," říká Susannah Streeterová, vedoucí analytička investic a trhů ve společnosti Hargreaves Lansdown.
Amazon nikdy nevyplácel dividendy a stejně tak Google.
Růstové akcie lze najít v jakémkoli oboru, ale většina z nich se nachází v odvětvích náchylných k inovacím.
Mnoho růstových akcií lze nyní najít v technologickém sektoru. Není to nijak překvapivé, vzhledem k tomu, že technologický sektor je nejvíce disruptivním odvětvím, které dnes funguje a produkuje společnosti, které inovují nové produkty a obchodní modely.
Dalším příkladem je sektor obnovitelných zdrojů energie, přičemž nejznámější (nebo nejznámější) společností v této kategorii je pravděpodobně Tesla, která v roce 2021 vzrostla o 665 %. Další pozoruhodnou růstovou akcií v této oblasti je dánská nadnárodní energetická společnost Orsted (DNNGY).
Dalšími příklady růstových odvětví jsou online maloobchod a fintech. Zde k významným společnostem patří Alibaba, JD.com, eBay, Rakuten, Zalando a Groupon, stejně jako PayPal, Square, Green Dot a MercadoLibre.
Další oblastí, kde pravděpodobně najdete růstové akcie, jsou rozvíjející se trhy, tedy země nebo zeměpisné regiony, kde podniky rostou rychleji než jejich ekvivalenty ve vyspělejších ekonomikách.
Nevýhody růstových akcií
Další vlastností, kterou mají růstové akcie, je bohužel vysoké riziko. Mezi přední nevýhody patří např:
Ekonomické: Růstové akcie jsou citlivé na hospodářské cykly - zvláště dobře si vedou v období konjunktury a výrazněji klesají v období propadu. Tato tendence se dramaticky projevila během splasknutí bubliny dot-com v roce 2000 a následné recese v roce 2001. (Přesto se zdá, že éra pandemie koronaviru v letech 2020-21 tento trend poněkud zvrátila, přinejmenším u růstových akcií založených na technologiích nebo digitálních technologiích. Ty si vedou dobře i přes základní stagnaci ekonomiky jako celku."
Drahé: Kvůli všemu tomu humbuku se snadno může stát, že trh růstové akcie nadhodnotí. "Některé společnosti a sektory mohou investoři hypnotizovat a vyhnat ceny jejich akcií do neopodstatněných výšin," říká Susannah Streeterová.
Volatilní: Růstové akcie v minulosti vykazovaly větší volatilitu než ostatní akcie, jejich cena častěji rostla - a klesala. Například hodnota beta, která udává, jak moc se akcie Amazonu pohybují v porovnání s akciovým trhem, je 1,33, zatímco u Applu je to 1,23. (Trh celkově dosahuje hodnoty 1,0.) To znamená, že tyto akcie zažívají výkyvy cen častěji než celý trh, což jejich držitele vystavuje větším potenciálním ztrátám i ziskům.
Neprověřené: Zatímco některé růstové akcie existují již desítky let (např. Apple, Amazon) a mají osvědčený obchodní model, jiné nikoli. Jedním z příkladů je společnost Uber, která si od svého vstupu na burzu v roce 2019 prošla hrbolatou cestou. V současné době je její cena nižší než při otevření (31,57 USD oproti 42 USD). Již několik čtvrtletí také hospodaří se ztrátou, přičemž v roce 2019 vykázal "čistý zisk" ve výši minus 8,5 miliardy USD. Za rok 2021 vykázala čistou ztrátu ve výši 496 milionů USD.
Růstové akcie vs. hodnotové akcie
Hodnotové akcie jsou v jistém smyslu opakem růstových akcií. Hodnotová akcie je taková, jejíž akcie se obchodují pod vnitřní nebo fundamentální hodnotou společnosti. "Ceny jejich akcií mohly utrpět v důsledku vnímání slabšího růstu a peněžních toků, ztráty konkurenční výhody [nebo] poklesu základních ukazatelů odvětví," říká Niladri Mukherjee.
V porovnání s růstovými akciemi nejsou hodnotové akcie zdaleka tak vzrušující. Mohou však být důležitým doplňkem růstových akcií. Mnozí investoři v nich vidí výhodné nabídky, neobjevené diamanty - na rozdíl od prémiových cen, které zaplatíte za honosné růstové akcie. Hodnotové akcie jsou sice ospalé, ale stabilnější. A samozřejmě mají také potenciál k růstu, jakmile si trh uvědomí, že společnost má zdravé základy.
O tom, zda jsou "nejlepší" růstové nebo hodnotové akcie, se v průběhu desetiletí vedla spousta diskusí. Pravda však nudně leží někde uprostřed, přičemž nejmoudřejší volbou je obvykle přístup diverzifikovaný mezi oběma typy akcií.
"Vzhledem k tomu, že hodnotové a růstové akcie mají tendenci dosahovat dobrých výsledků v různých obdobích, může vám pomoci vlastnit trochu z obou," říká Susannah Streeter.
Jaké jsou některé z nejlepších růstových akcií?
Je těžké předpovědět, které akcie se stanou dalšími velkými růstovými akciemi. Je však poměrně snadné určit, které akcie jsou v současné době růstové - ty nejúspěšnější.
Jsou poměrně různorodé, pokud jde o věk a velikost. Například společnost Apple byla založena v roce 1976 a v roce 2021 získala tržby ve výši 365,8 miliardy dolarů, zatímco společnost Tesla byla založena v roce 2003 a v roce 2021 měla tržby kolem 53,8 miliardy dolarů.
Amazon vykazuje téměř všechny znaky archetypální růstové akcie. Již řadu let roste rychleji než průměrné tržní hodnoty, za posledních pět let vzrostla o více než 400 %, zatímco index S&P 500 o 95 %. Má také nadprůměrné tempo růstu zisku na akcii, nevyplácí dividendy, má vysoký poměr PE a působí v rozvíjejícím se průmyslovém odvětví (online maloobchod).
Stejně jako Amazon, i Apple splňuje většinu znaků růstové akcie. Za poslední půl desetiletí také vzrostla o více než 400 %, má vysoký poměr PE a působí v technologickém odvětví. Na druhou stranu jeho předpokládané tempo růstu zisku na akcii není pro příštích několik let o mnoho vyšší než průměrné tržní hodnoty, což naznačuje, že jako společnost možná dozrává.
Netflix je další společností, která vykazuje impozantní růst a její zisk na akcii se v letech 2019 až 2020 zvýší o více než 70 %. V roce 2021 se tato hodnota oproti roku 2020 rovněž zvýšila o 84,87 % na 11,24 USD. Nevyplácí dividendy.
Tesla je tak trochu kontroverzní růstovou akcií, a to především proto, že její fundamenty zřejmě plně neodůvodňují její ohromující růst. V roce 2020 sice například předstihla Toyotu a stala se největší světovou automobilkou z hlediska tržní kapitalizace, ale neprodává zdaleka tolik vozidel jako její japonský konkurent. Její zisk na akcii však mezi lety 2019 a 2020 vzrostl o 69 %.
Platební společnost Block Inc. (dříve Square), založená v roce 2009, je nejmladší z pěti zde představených růstových akcií, což může být důvodem, proč zaznamenala největší růst (kromě společnosti Tesla). Cena jejích akcií vzrostla v roce 2020 o 233 %, i když je třeba zdůraznit, že její zisk na akcii se ve skutečnosti oproti rokům 2020 a 2019 snížil, přičemž v měsících končících zářím 2020 společnost dosáhla ztráty 0,18 USD na akcii (oproti ztrátě 0,04 USD v roce 2019). Cena jejích akcií se v současné době pohybuje na úrovni více než 65 USD.
Pointa
Růstové akcie - které lze poznat podle větší volatility, vyšší míry růstu zisku na akcii a absence výplaty dividend - jsou klíčovou součástí každého diverzifikovaného portfolia. Nabízejí investorům větší potenciální zisky, zejména v období hospodářské expanze.
Stejně jako u většiny investic s vysokým výnosem představují samozřejmě i růstové akcie odpovídajícím způsobem vyšší rizika. Nikdy by tedy neměly být jediným středobodem investičního portfolia. To, jak velké zastoupení budou mít mezi vašimi akciemi, by mělo záviset na vašem dlouhodobém časovém rámci, vašich celkových cílech a vaší ochotě riskovat.
Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com