Autor: Filip Kejval

Co jsou to frakční akcie a jak fungují?

Za posledních deset let pomohl nárůst popularity podílových listů k nástupu vlny nových investorů.

Za posledních deset let pomohl nárůst popularity podílových listů k nástupu vlny nových investorů. Dílčí akcie spolu s následným nárůstem obchodování bez poplatků připravily půdu pro vstup rekordního počtu mladých, začínajících investorů na trh.

Jedním z největších důvodů je to, že díky frakčním akciím se investování stalo mnohem dostupnějším. "Dílčí investování sehrálo významnou roli v tom, že se akciový trh stal dostupnějším a přístupnějším pro nové investory," říká MaryAlexa Divver, produktová ředitelka společnosti Public.com.

Dříve museli mít drobní investoři tisíce dolarů, aby mohli investovat do drahých akcií, jako je například Amazon. Nyní mohou vlastnit část Amazonu s pouhými 5 dolary, takže si mohou vytvořit diverzifikované portfolio bez ohledu na svůj investiční rozpočet.

Co je to frakční akcie?

Dílčí akcie dává investorovi možnost vlastnit malou část nebo zlomek jedné celé akcie. Burzovně obchodované fondy - indexové fondy, s nimiž lze obchodovat v průběhu celého dne - lze také koupit jako dílčí akcie.

To může být pro investory výhodné hned několika způsoby. "Demokratizují přístup k vlastnictví společností, ke kterému by se investoři s menšími částkami jinak nedostali. Tato výhoda pak umožňuje investorům s menšími portfolii možnost diverzifikovat své investice namísto toho, aby museli celý svůj zůstatek alokovat do jedné akcie s vyšší cenou," říká Tara Falcone, CFA, CFP®, zakladatelka fintech společnosti ReisUP.

Možnost nákupu a prodeje frakčních akcií je pro drobné investory relativně nová, ale koncept frakčních akcií existuje již delší dobu. Například pokud se účastníte plánu reinvestice dividend (DRIP), často to vede k vlastnictví zlomkové akcie.

Investor může také nakonec vlastnit zlomkové akcie v důsledku fúze nebo rozdělení akcií. Pokud společnost provede rozdělení v poměru 3:2, budete vlastnit tři akcie za každé dvě akcie, které vlastníte. V tomto případě by investor s devíti akciemi nakonec vlastnil 13,5 akcie.

Jak fungují zlomkové akcie?

Dílčí akcie ve většině aspektů fungují stejně jako plné akcie. Dílčí akcionáři získávají stejné procentní zisky a ztráty jako ti s plnými akciemi a v závislosti na makléřské společnosti mohou získat i stejné výhody, jako jsou hlasovací práva. Pokud společnost vyplatí dividendu, mají na ni nárok i zlomkoví akcionáři.

Poznámka: Hlasovací práva pro zlomkové akcie nejsou podle Komise pro cenné papíry (SEC) zaručena a závisí na tom, jak funguje program investování do zlomkových akcií vaší makléřské firmy.

Řekněme, že fiktivní společnost ABC se obchoduje za 100 USD za akcii. Rozhodnete se investovat pouhých 50 USD, čímž se stanete hrdým vlastníkem ½ akcie společnosti ABC. Pokud společnost ABC vyhlásí dividendu ve výši 1 USD, obdržíte 0,50 USD. Pokud by cena akcií společnosti vzrostla o 10 % ze 100 USD na 110 USD za akcii, váš podíl by rovněž vzrostl o 10 % z 50 USD na 55 USD.

Při použití naší původní ceny 100 USD za akcii, pokud společnost ABC provede rozdělení akcií v poměru 2:1, vlastnili byste nyní jednu plnou akcii za 50 USD a vlastník plné akcie by měl dvě akcie za 50 USD. Tím se celková investovaná částka nezmění, protože investoři do zlomkové akcie mají stále 50 USD a investor do celé akcie má stále investováno celkem 100 USD.

Ve většině případů můžete zlomkové akcie nakupovat a prodávat stejně snadno jako celé akcie - může však existovat několik nevýhod, které byste měli znát a o kterých si povíme v následující části.

Stojí zlomkové akcie za to?

Při prvním seznámení s frakčními akciemi se nabízí přirozená otázka: "Opravdu se frakční akcie vyplatí?". Odpověď zní ano. Panuje mylná představa, že se musíte dopracovat k vlastnictví jedné plné akcie, abyste dosáhli plného užitku z vlastnictví akcií, a to není pravda.

"Je důležité si uvědomit, že výnosy z investic jsou relativní," říká Falcone. "Pokud cena akcie vzroste o 10 %, vyděláte na své investici 10 % bez ohledu na to, zda vlastníte zlomek akcie nebo stovky akcií." Dílčí akcie také mohou investorům usnadnit diverzifikaci portfolia mezi desítky akcií za mnohem nižší cenu než vlastnictví plných akcií.

Je však třeba si uvědomit i některé nevýhody: Například ne všechny makléřské společnosti v tuto chvíli nabízejí dílčí akcie. Některé makléřské společnosti umožňují obchodovat s dílčími akciemi pouze u některých společností.

Například společnost Charles Schwab v současné době umožňuje obchodování s frakčními akciemi u akcií v indexu S&P 500. "Investoři mohou narazit na potíže s převodem frakčních akcií z jednoho brokerského účtu na jiný, pokud chtějí své portfolio přesunout k jinému poskytovateli," říká Falcone. To znamená, že k převodu bude možná nutné prodat některé nebo všechny frakční akcie, což může mít daňové důsledky.

Jak koupit frakční akcie

Přestože se jednotlivé kroky mohou mírně lišit v závislosti na vaší makléřské společnosti, postup nákupu frakčních akcií se řídí tímto obecným postupem.

1. Otevřete si účet. Vyberte si makléřskou firmu, která umožňuje prodej zlomkových akcií.

2. Vložte finanční prostředky. Některé makléřské společnosti vám umožní otevřít účet a začít nakupovat akcie okamžitě, zatímco jiné čekají na vypořádání vkladu, což může trvat 3 až 5 pracovních dnů.

3. Vyberte si akcie. Mějte na paměti, že některé makléřské společnosti vám sice mohou umožnit nákup zlomkových akcií, ale může to být omezeno na určité společnosti.

4. Vyberte si částku, kterou chcete investovat. Některé makléřské společnosti vám umožňují zvolit si investici podle počtu akcií nebo podle dolarové částky. Pokud investujete na základě dolarové částky, jedná se o investování prostřednictvím zlomkových akcií, zatímco investování na základě volby počtu akcií je obvykle výchozí pouze pro plné akcie.

Rychlá rada: Vlastnictví zlomkových akcií nemusí být tak výhodné pro některé techniky obchodování s opcemi, jako je prodej krytých callů.

Závěr

Dílčí akcie mohou být skvělým způsobem, jak si usnadnit vstup na akciový trh za vlastních podmínek a vlastnit společnosti, které by za normálních okolností byly mimo váš cenový rozsah, a také diverzifikovat své portfolio namísto toho, abyste většinu zůstatku na účtu nalili do jediné akcie.

Ačkoli existuje několik nevýhod frakčních akcií, pokud jde o převod z jedné makléřské společnosti do druhé, investoři do frakčních akcií mají stále nárok na stejné poměrné výhody, pokud jde o zisky a dividendy, že výhody daleko převyšují náklady, zejména pro drobné retailové investory.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články