Co se musí stát, aby měl čínský realitní sektor lepší vyhlídky?

Čínský realitní výhled by se mohl v příštích několika měsících výrazně změnit – ale aby se věci v tomto sužovaném sektoru zlepšily, musí se uskutečnit hlavní dvě věci. Takto se v pátek vyjádřím Logan Wright, ředitel ve firmě, co se zabývá výzkumem čínského trhu.

Čínský realitní výhled by se mohl v příštích několika měsících výrazně změnit - ale aby se věci v tomto sužovaném sektoru opravdu zlepšily, musí se uskutečnit hlavní dvě věci. Takto se v pátek vyjádřím Logan Wright, ředitel v poradenské firmě Rhodium Group,společnosti, co se zabývá výzkumem čínského trhu. 

“Stabilizace prodeje nemovitostí a lepší přístup k fondům v Číně by mohly pomoci pozvednout realitní sektor v zemi. Objevují se podmínky pro konstruktivnější výhled pro čínský realitní sektor, pro ekonomiku jako celek a pro implikace pro riziková aktiva," sdělil Logan Wright.

Wright poukázal na to, že pokračující pokles prodeje nemovitostí bude zvyšovat finanční tlak na developery. Není to ovšem něco, co by Peking mohl kompenzovat samotnou politikou. Prodeje nemovitostí totiž představují v čínské ekonomice biliony dolarů.

“Mezitím by nižší úrokové sazby pomohly stabilizovat růst bankovních úvěrů v Číně a snížit náklady na půjčky v reálné ekonomice,”řekl Wright.

Ratingová agentura Fitch ve čtvrtek snížila hodnocení společností  Evergrande a Kaisa na „omezené“ poté, co obě společnosti nedodržely příslušné termíny splacení dluhopisů.

Fitch hodnotí selhání emitentů poté, co zmeškali s platbou. Nedošlo však k zahájení postupů, které by vedly k ukončení jejich podnikání, jako je například podání návrhu na bankrot. Problémy, s nimiž se potýká sektor nemovitostí, zatížily hlavně vyhlídky čínského hospodářského růstu.

Wright uvedl, že pozornost analytiků se nyní zaměří na výroční čínskou konferenci Central Economic Work, která se očekává v nadcházejících dnech.

Zmínil, že klíčové ekonomické setkání vrcholných politiků v zemi by mohlo odhalit další konkrétní kroky ke stabilizaci jak sektoru nemovitostí, tak ekonomiky jako celku.

Jakékoli další politické kroky by měly následovat po rozhodnutí Čínské lidové banky ohledně snížení množství hotovosti, kterou musí banky držet jako rezervy. Krok centrální banky by měl uvolnit 1,2 bilionu jüanů (188 miliard dolarů) do oběhu, aby tím podpořil růst čínské  ekonomiky.

 

Zdroje: cnbc.com; unsplash 

Nejnovější články