Podle prezidenta Tokajeva byl "ústavní pořádek" obnoven po několika dnech protestů a střetů v Kazachstánu. Zároveň dává armádě země povolení střílet na demonstranty "bez varování".
„Ti, kteří se nevzdají, budou eliminováni,“ řekl Tokajev v televizním projevu v pátek.
Nejméně 18 policistů a 26 demonstrantů bylo zabito během protestů v Kazachstánu v posledních dnech. Více než 1 000 lidí bylo přitom zraněno. Situace se však podle pátečního prohlášení prezidenta Tokajeva uklidnila. „Ústavní pořádek byl z velké části obnoven ve všech regionech. Teroristé však nadále používají zbraně. Naše protiteroristické úsilí proto bude pokračovat, dokud militanty zcela neporazíme,“ uvedl Tokajev.
V televizním projevu v pátek Tokajev informoval, že dal armádě země povolení střílet na demonstranty bez varování.
Obviňování cizinců z účasti
Prezident také obvinil zahraniční aktéry z účasti na protestech a jejich zhoršování. Podle Berta Sundströma ze SVT však neexistuje žádný důkaz, že by toto tvrzení bylo správné. „To je běžný argument mezi autoritářskými vůdci v bývalém Sovětském svazu. Pokud se vyskytne problém, stojí za ním cizinci,“ poznamenal.
"Nespokojenost zůstává"
Existují také strategické důvody pro ukazování prstem na zbytek světa. Tím, že to Tokajev říká, má formální příležitost vpustit ruské síly do země. Jsou tu proto, aby chránili před zahraničními provokacemi. Podle tiskové agentury Interfax s odvoláním na ruské úřady bylo nasazeno 70 ruských letadel, aby nepřetržitě dopravila "mírové jednotky" do Kazachstánu.
Obnovení pořádku se zdá být správné, ale to neznamená, že protestující jsou se situací spokojeni. "Pod povrchem zůstává nespokojenost," říká Bert Sundström.
Protesty, násilí a nepokoje v Kazachstánu pokračují. Země trpí nerovnováhou moci po mnoho let a v poslední době nespokojenost obyvatel s pravidlem zesílila.
Kazachstán získal nezávislost na Sovětském svazu v roce 1990. Následovalo 30 let s prezidentem, který měl téměř totalitní moc. Poslední protesty v zemi probíhají od novoročních svátků. Začalo to jako demonstrace proti vysokým cenám plynu, ale brzy se to stalo záležitostí dalších nespravedlností, jako je korupce, nízké mzdy, nezaměstnanost a mizerná infrastruktura.
Nepokoje v Kazachstánu – co se stalo
- Demonstrace v Kazachstánu trvají již téměř týden a násilí a nepokoje pokračují. Tisíce lidí byly zatčeny a ministerstvo vnitra tvrdí, že zemřelo více než 40 lidí. Více než 1000 lidí bylo zraněno v důsledku nepokojů v různých regionech. To je to, co se dosud stalo.
- Protesty v Kazachstánu probíhají od novoročních svátků. Začalo to jako demonstrace proti vysokým cenám plynu, ale brzy se to stalo záležitostí dalších nespravedlností, jako je korupce, nízké mzdy, nezaměstnanost a mizerná infrastruktura.
- Situace eskalovala a vedla k násilí. Nepokoje jsou popisovány jako nejhorší od doby, kdy byla země před třemi desetiletími prohlášena za nezávislou.
- Ve středu byla napadena radnice v Almaty, největším městě země. Budova začala hořet a kouř se valil. Pořádková policie střílela rozptylovací granáty a slzný plyn na tisíce demonstrantů ve velkém městě.
- Podle nepotvrzených zpráv bylo dosud zabito nejméně 18 policistů a 26 demonstrantů. Více než 1000 lidí bylo dosud zraněno "v důsledku nepokojů v různých regionech", z nichž více než 400 je léčeno v nemocnicích, podle zdravotnických úřadů země.
- Byl vyhlášen výjimečný stav a platí zákaz vycházení mezi 11.m a 7.m.
- Komunikace v rámci země a s okolním světem byla ztížena skutečností, že mobilní provoz a služby zasílání zpráv podléhají rozsáhlému narušení. Internet je od středy vypnutý, hlásí agentura Reuters.
- Vláda Kazachstánu byla rozpuštěna a prezident Kasym-Zjomart Tokayev oznámil, že přijal rezignaci vlády prostřednictvím premiéra Askar Mamin. Místo toho se ujme nové role předsedy Rady bezpečnosti. Podle nezávislého rádia Azattyk prezident Tokajev řekl, že nyní bude pokračovat s "tvrdšími opatřeními".
- Policie dosud zadržela asi 3 700 lidí, uvedla státní televize.
- Tokajev požádal o pomoc Moskvou vedenou bezpečnostní organizaci CSTO, která zahrnuje šest bývalých sovětských států. To, co je známo jako mírové jednotky, včetně ruských výsadkářů, létají do Kazachstánu. Úkolem sil je údajně stabilizovat a normalizovat situaci.
- OSN i EU ve čtvrtek vyjádřily vážné znepokojení nad vývojem v Kazachstánu.
- Ve snaze potlačit protesty úřady oznámily, že stanovily šestiměsíční strop na cenu LPG, který se používá hlavně jako palivo pro vozidla.
- Bezpečnostní síly "vyprázdnily náměstí" v Almaty od lidí ve čtvrtek pozdě večer, podle ruských státem kontrolovaných zpravodajských agentur Tass a Ria Novosti.
- Kasym-Zjomart Tokajev v pátek řekl, že "ústavní pořádek" byl obnoven. Zároveň dává armádě země povolení střílet na demonstranty "bez varování". "Ti, kteří se nevzdají, budou eliminováni," řekl v televizním projevu.
- Další významný soused Kazachstánu, Čína a její vůdce Si Ťin-pching, vyjádřili Tokajevovi podporu.
Zdroje:
Svt.se
unsplash.com