Co vědět o non-fungible tokenech (NFT) - jedinečných digitálních aktivech postavených na technologii blockchain

Nezáměnný token (NFT) je jedinečný identifikátor, který dokáže kryptograficky přiřadit a prokázat vlastnictví digitálního zboží.

Nezáměnný token (NFT) je jedinečný identifikátor, který dokáže kryptograficky přiřadit a prokázat vlastnictví digitálního zboží.

Jelikož se NFT pro digitální umělecká díla prodávají za miliony - někdy i desítky milionů - dolarů, říci, že jsou populární, by mohlo být podceněním. Od června 2021 do června 2022 dosáhnou prodeje NFT 29 miliard dolarů.

Jakmile však pochopíte, jak NFT fungují, zjistíte, že pro tuto technologii existují další případy využití.

Co znamená NFT?

NFT je zkratka pro "non-fungible token". Na základní úrovni je NFT digitální aktivum, které spojuje vlastnictví s jedinečnými fyzickými nebo digitálními předměty, jako jsou umělecká díla, nemovitosti, hudba nebo videa.

NFT lze považovat za novodobé sběratelské předměty. Jsou nakupovány a prodávány online a představují digitální doklad o vlastnictví daného předmětu. NFT jsou bezpečně zaznamenány v blockchainu - stejné technologii, která stojí za kryptoměnami - což zaručuje, že dané aktivum je jedinečné. Díky této technologii je také obtížné NFT pozměnit nebo padělat.

Abyste se v NFT skutečně vyznali, je užitečné seznámit se s ekonomickým konceptem zastupitelnosti.

Proč tedy lidé za NFT vyhazují tolik peněz? "Vytvořením NFT mohou tvůrci ověřit vzácnost a pravost téměř čehokoli digitálního," říká Solo Ceesay, spoluzakladatel a provozní ředitel společnosti Calaxy. "Přirovnejme to k tradičnímu sběratelství umění: v oběhu je nekonečné množství kopií Mony Lisy, ale originál je jen jeden. Technologie NFT pomáhá přiřadit vlastnictví originálního díla."

Prodej NFT je ve světě umění lukrativním byznysem. Zde je několik příkladů, o kterých jste možná slyšeli:

Poznámka: Drahá a na titulní stránky novin se dostávající mánie kolem NFT přitahuje také podvodníky a zpronevěřitele, takže investoři by se měli mít na pozoru. Někteří se vám mohou snažit něco prodat a tvrdit vám, že se jedná o NFT, i když tomu tak není. Jiní mohou tvrdit, že mají právo prodat NFT díla, které nevlastní a nevytvořili.

Další lidé mohou být schopni vytvořit kopie obrázku, videa nebo digitálního předmětu, který vlastníte, když si koupíte NFT. Ale podobně jako při koupi jedinečného uměleckého díla nebo limitované série výtisků může být originál cennější.

Jak NFT fungují

Mnoho NFT se vytváří a ukládá v síti Ethereum, i když NFT podporují i jiné blockchainy (například Flow a Tezos). Protože do blockchainu může nahlížet kdokoli, lze vlastnictví NFT snadno ověřit a vysledovat, zatímco osoba nebo subjekt, který token vlastní, může zůstat v pseudonymitě.

Různé typy digitálního zboží lze "tokenizovat", například umělecká díla, předměty ve hře a fotografie nebo videa z živého vysílání - NBA Top Shots je jedním z největších tržišť s NFT. Zatímco NFT, který zprostředkovává vlastnictví, je přidán do blockchainu, na velikosti souboru digitálního předmětu nezáleží, protože zůstává oddělen od blockchainu.

V závislosti na NFT nemusí být s nákupem spojena autorská nebo licenční práva, ale nemusí to být nutně pravda. Podobně jako koupě limitované edice tisku vám nutně nezaručuje výhradní práva k obrázku.

S rozvojem základní technologie a koncepce by NFT mohly mít mnoho potenciálních aplikací, které přesahují svět umění.

Například škola by mohla vydávat NFT studentům, kteří získali titul, a umožnit zaměstnavatelům snadno ověřit vzdělání uchazeče. Nebo by místo konání mohlo používat NFT k prodeji a sledování vstupenek na akce, což by mohlo omezit podvody při dalším prodeji

Co to znamená razit NFT?

Zjednodušeně řečeno, ražba NFT znamená, že digitální soubor (například JPEG, GIF nebo PNG) přeměníte na digitální aktivum nebo kryptografický sběratelský předmět v blockchainu. Až bude váš jedinečný token zveřejněn v blockchainu, budete jej moci prodat. Za ražbu NFT budete muset zaplatit malou částku v kryptoměně.

Kolektiva můžete vytvořit jako jeden obrázek nebo jako více obrázků. V závislosti na tržišti, které používáte k hostování NFT, můžete k tokenu přidat název, popis a další metadata. Můžete také nastavit výši licenčních poplatků za svůj NFT, což jsou procenta, která získáte z každého následného prodeje na sekundárním trhu.

Jaký je rozdíl mezi NFT a kryptoměnou?

NFT a kryptoměny se spoléhají na stejnou základní technologii blockchainu. Tržiště NFT mohou také vyžadovat, aby lidé nakupovali NFT za kryptoměnu. Kryptoměny a NFT se však vytvářejí a používají k různým účelům.

Kryptopeněženky mají za cíl fungovat jako měny tím, že buď uchovávají hodnotu, nebo umožňují nakupovat či prodávat zboží. Tokeny kryptoměn jsou zastupitelné žetony, podobně jako fiat měny, například dolar. NFT vytvářejí jedinečné tokeny, které mohou prokazovat vlastnictví a zprostředkovávat práva k digitálnímu zboží.

Jak koupit NFT

NFT můžete nakupovat, prodávat, obchodovat a vytvářet na online burzách nebo tržištích. Tvůrce nebo současný vlastník si může zvolit konkrétní cenu. Nebo se může konat aukce a vy budete muset NFT vydražit.

Důležité: NFT mohou být vysoce spekulativní aktiva. Někteří lidé prodejem NFT vydělali tisíce nebo miliony dolarů. Jiní mohou nakonec utratit spoustu peněz za digitální aktivum, které se nakonec ukáže jako bezcenné.

Proces registrace se může lišit v závislosti na trhu. Obecně platí, že NFT koupíte pomocí kryptoměny, například etheru (nativní kryptoměna Etherea), ačkoli cena může být uvedena i v dolarech. V závislosti na tržišti mohou být s každou transakcí spojeny různé poplatky.

Podtrženo a sečteno

Ačkoli NFT mohou mít v budoucnu mnoho praktických využití, dnes se používají především u digitálního umění.

"Pro tvůrce vytvářejí NFT bezproblémový způsob prodeje digitálního umění, které nemusí mít příliš velký odbyt. Navíc existují způsoby, jak mohou tvůrci získat poplatky za každý další prodej tohoto umění," říká Ceesay. "Na druhé straně mohou sběratelé spekulovat s digitálním uměním a také se mohou chlubit vzácnými sběratelskými předměty v řetězci."

Pokud uvažujete o nákupu NFT jako o investici, vězte, že neexistuje žádná záruka, že jeho hodnota poroste. Zatímco některé NFT se prodávají za tisíce nebo miliony dolarů, jiné mohou zůstat nebo se stát bezcennými.

Nejnovější články