Dodávky energie do Asie se zdají být bezpečné, i když Evropa bojuje s problémy

Zatímco Evropa se potýká s nedostatkem elektřiny, dodávky elektřiny v asijsko-pacifickém regionu zůstávají bezpečné především proto, že tento region stále využívá velké množství uhlí, ukázaly údaje.

Zatímco Evropa se potýká s nedostatkem elektřiny, dodávky elektřiny v asijsko-pacifickém regionu zůstávají bezpečné především proto, že tento region stále využívá velké množství uhlí, ukázaly údaje. Vzhledem k tomu, že dodávky zkapalněného zemního plynu v regionu byly přesměrovány do Evropy, mají výrobci elektřiny v Asii nejen horší přístup ke zkapalněnému zemnímu plynu, ale museli se vzdát nákupu dražšího zkapalněného zemního plynu způsobeného silnou poptávkou v Evropě. Evropa se potýká s nedostatkem plynu, protože Rusko omezuje jeho dodávky, což mnohé země před zimou přivádí do energetické krize. Britská společnost National Grid varovala před možnými výpadky dodávek elektřiny. EU v úterý upustila od navrhovaného omezení cen ruského plynu, když stanovila nová opatření k řešení vysokých cen energií. Rusko již dříve uvedlo, že zastaví veškeré dodávky paliv do EU, pokud blok zavede tyto stropy, které stlačují ruské příjmy a cenu komodit. Hlavní energetický stratég společnosti S&P Global Atul Aryal uvedl, že krize v Evropě a válka na Ukrajině sice celosvětově vyhnaly ceny paliv, jako je ropa a plyn, nahoru, ale výrobu energie v Asii to nepoškodilo.

Podle nejnovější zprávy Mezinárodní energetické agentury o plynu se za prvních osm měsíců roku snížil asijský spotový nebo krátkodobý dovoz LNG o 28 % ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Celkový dovoz LNG se meziročně snížil o 7 %.

"V Asii země místo plynu používají uhlí, protože uhlí je tady, uhlí je domácí a levnější," řekl Arya pro CNBC. "Nevýhodou je, že Asie, kde spotřeba plynu roste, se alespoň prozatím zastavila." Na rozdíl od Evropy, která na plyn spoléhá při tvorbě energie, je plyn pro Asii méně důležitý. Tvoří pouze 11 % jejího energetického mixu a dovážený LNG tvoří jen malou část, přičemž většina plynu pochází z domácí těžby, uvedl vedoucí výzkumu asijsko-pacifické energetiky a obnovitelných zdrojů společnosti Wood Mackenzie Alex Whitworth. Uhlí tvoří větší část mixu, i když jeho podíl klesá, dodal Whitworth. Podíl uhlí na výrobě elektřiny pro asijsko-pacifické trhy činí více než 60 %, uvedl.

Zavádění obnovitelných zdrojů energie vyžaduje čas a v krátkodobém horizontu nezmírní obavy o bezpečnost ... proto budeme pravděpodobně svědky většího tlaku na zvýšení nabídky fosilních paliv, a tedy i závislosti na těchto špinavějších palivech. Warren Patterson ING Economics

Samostatně dovoz zkapalněného zemního plynu do Asie klesl v důsledku vysokých cen. Podle nejnovější zprávy Mezinárodní energetické agentury o zemním plynu klesl asijský spotový nebo krátkodobý dovoz LNG za prvních osm měsíců roku o 28 % ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Celkový dovoz LNG se meziročně snížil o 7 %. Nejvíce klesl dovoz do Číny, která je nyní největším světovým dovozcem LNG, a to o 59 %. Podle IEA poklesl dovoz LNG do Japonska o 17 %, Pákistánu o 73 % a Indie o 22 %. Agentura vysvětlila, že čínské odběratele neodrazují jen vysoké ceny, ale také zpomalující se ekonomika země, mírnější zimní teploty a vysoká domácí produkce vlastního plynu a uhlí.

Tyto faktory vytvořily příležitosti pro větší využití uhlí v Asii v souvislosti se snahami o snížení spotřeby fosilních paliv. Podle Institutu pro energetickou ekonomiku a finanční analýzu začala například společnost Korea Electric Power Corporation v posledních měsících více využívat uhlí. V červenci letošního roku společnost spotřebovala přibližně o 26 % více uhlí než v předchozím měsíci, což však bylo stále méně než v loňském roce, ukázaly údaje IEEFA. "Údaje společnosti KEPCO naznačují, že výroba elektřiny z uhlí i z LNG od května klesla v důsledku meziročně vyšších cen. Nicméně je zřejmý meziměsíční nárůst výroby elektřiny z uhlí," uvedl finanční analytik IEEFA pro energetiku Ghee Peh.

Dovoz LNG v Číně, která je nyní největším světovým dovozcem LNG, klesl nejvíce, a to o 59 %.

Zdroje: cnbc.com, Unsplash.com

Nejnovější články