Dolar a dluhopisy rostou po silném březnovém reportu

Dolar a státní dluhopisy v pátek posílily poté, co data ukázala vzrůst zaměstnanosti američanů v březnu, který dává naději na ekonomické zotavení jež má být nejsilnější za posledních pár dekád.

Obrázek: freepik.com

Akciové trhy sice byly na Velký pátek v Americe i v Evropě zavřené, což ale neplatí pro vládu USA, jejíž pracovní úřad vydal velmi očekáváný NFP report. Ekonomiku spojených států údajně obohatilo 916.000 nových pracovních pozic v březnu což je o skoro 300 000 více než ekonomové očekávali. Míra nezaměstnanosti také klesla ze 6.2% na 6%. Futures kontrakty pro S&P 500 se zvedly o 0.43% v důsledku vydání reportu.

I přes silná čísla tato data nezmění dosavadní monetární politiku Fedu, řekl Steven Ricchiuto, vedoucí ekonom pro Mizuho Securities v New Yorku. „Ekonomika se vzpamatovává, ale neprodukuje signály, které by změnily přístup Fedu“ řekl Ricchiuto. „Otestujeme hranici 1.77% (u státních dluhopisů), ale nejsem si jistý, zda se přes ni dostaneme.“

Desetileté státní dluhopisy vzrostly o 3.5 bazických bodů (1 bazický bod= jedna setina procentního bodu) na výnos 1.7143%, ale ani to nestačilo na překonání 14ti měsíčního maxima z úterý- 1.776%. Dluhopisy vzrostly po optimistické vyhlídce do budoucna po oznámení Bidenova 2.3 bilionového plánu na revitalizaci americké infrastruktury a zrychlující se dostupnosti vakcín na COVID-19.

Březnový report zaměstnanosti je pravděpodobně první z několika takto silných reportů, které uvidíme dalších pár měsíců, řekl Russel Price, vedoucí ekonom pro Ameriprise Financial Services. „Výhledy vypadají opravdu slibně, ale podle mého by největší potíž mohla být v tom, jak se dodavatelé poperou s rostoucí poptávkou spotřebitelů, dodává Price.“

Zdroje: Reuters.com, Freepik.com

Nejnovější články